Pilotinfo

Na letišti v Hradci Králové tuto sobotu všechno klaplo

Přidáno: 23. Červen 2014Autor:

Možná jediné co nebylo úpně optimální bylo počasí. Nepršelo, teplota vzduchu by byla jindy příjemná, ale silný vítr přítomné diváky jistě nepotěšil. To, že foukalo přesně z boku na dráhu pak jistě nepotěšilo piloty, jak ty, kteří přiletěli na návštěvu, tak zejména ty, kteří předváděli divákům to co umí.

Přestože to tak na první pohled možná nevypadalo, na LKHK ve skutečnosti v sobotu proběhli akce dvě. Obě tradiční, obě příjemné a to, že se nyní setkali v jednom dni nemělo, zdá se na jejich kvalitu žádný vliv.

Open Skies for Handicapped, tedy možnost pro naše hendikepované spoluobčany vychutnat si let v letadle se na letišti v Hradci Králové konala již po sedmé. Díky podpoře ze strany Leteckých služeb Hradec Králové, Královehradeckému kraji, městu Hradec Králové a zejména Ministerstvu obrany ČR proběhla akce bez nejmenšího problému. Význam, který akce dnes má podtrhla i účast velitele Vzdušných sil AČR generála Libora Štefánika, Ministra financí ČR Andreje Babiše, náměstka MO Jakuba Kulhánka a řady dalších osobností politického a společenského života, kteří akci podpořili. To, ale i hladký průběh je příslibem, že vše bude pokračovati v dalších letech.

Druhá akce – European Festival of Aviation 2014, navazuje na tradici výstav EHS. Vystavovatelé jsou s prvními dvěma dny velmi spokojeni, hodnota uzavřených obchodů totiž výrazně překročila hodnotu z minulého roku.

„Podle předběžných informací od vystavovatelů byly přímo během výstavy uzavřeny obchody za více jak 700 milionů korun a další obchody jsou v podobné výši rozjednané,“ potvrzuje předseda představenstva pořadatelské společnosti DSA Tomáš Suchánek.

„Během čtvrtečního dne se například uzavřel obchod mezi společností DSA a společností Airbus v hodnotě jednoho milionu dolarů na modifikaci vrtulníku EC 135,“ doplňuje Tomáš Suchánek z DSA. Dále se uzavřelo hned několik kontraktů na pojištění leteckých flotil. Každá v hodnotě zhruba půl milionu dolarů.

„Letošní výstava pro nás byla velmi úspěšná. Přímo na našem stánku jsme uzavřeli dva kontrakty na prodej strojů. Výstava potvrdila trend poslední doby, kdy podnikatelé začínají více využívat malých vrtulníků k osobní přepravě a šetří tak svůj čas,“ popisuje úspěch Jan Krčil ze společnosti Lion Helicopters.

“Velký zájem o náš stroj Pilatus PC 12 měl například významný podnikatel z Iránu, vlastník luxusního resortu, který by ho chtěl využívat pro korporátní dopravu hostů resortu. Nový stroj stojí zhruba 4,5 milionu dolarů, použitý stroj vyjde okolo 4 milionů dolarů. V jednáních dále budeme se zájemcem pokračovat,” vysvětluje zájem Martin Rychtalík ze společnosti Business Aircraft.

DSA AS 350 B3e

 

Tematicky související články

Leave a Reply