Pilotinfo

Otevírá se první nově vybudovaná zpevněná vzletová a přistávací dráha v ČR po 27 letech!

Přidáno: 03. Září 2013Autor:

Již tuto sobotu 7.9.2013 v poledne bude slavnostně zahájen provoz nové asfaltové vzletové a přistávací dráhy na veřejném vnitrostátním letišti Moravská Třebová – Staré Město (LKMK). Stavba nové přistávací dráhy probíhala od ledna 2013 do konce července. V rámci projektu byla vybudována 714 metrů dlouhá, 23 metrů široká vzletová a přistávací plocha, která umožňuje celoroční provoz i pro letadla o hmotnosti do 5 700 kg moderní produkce (tzv. General Aviation). Letiště u Moravské Třebové se tak stává prvním letištěm všeobecného letectví v České republice, které se bude pyšnit zpevněnou dráhou vybudovanou po roce 1986.

Letiště ve Starém Městě bylo založeno v roce 1938. Po válce se tu začalo létat na kluzácích. Před rokem 1989 zde vzniklo středisko vrcholového sportu pro letecké akrobaty, které se později přeměnilo na Letecké akrobatické centrum. Dnes je tu základna české letecké akrobatické reprezentace. Letiště provozuje Aeroklub Moravská Třebová, o.s. Ten se k investici odhodlal, jelikož původní travnatá runway již nebyla bezpečná pro přistávání nových typů letadel, které se v současnosti dováží do České republiky. V roce 2009 proto nechal zpracovat projekt a na část investice pozažádal o evropskou dotaci. V Moravské Třebové věří, že kromě zvýšení bezpečnosti letového provozu  se podaří zvýšit počet tuzemských i zahraničních turistů nejenom v turistické oblasti Českomoravské pomezí, ale i v celém Pardubickém kraji. Dále zvýšit podíl aeroturistiky na celkové návštěvnosti regionu, tj. zvýšit podíl osob přijíždějících do regionu za účelem leteckého sportu, turistiky obecně, obchodu a pochopitelně i práce. Pro tento druh leteckého provozu jsou využívána právě malá regionální letiště. Sekundárně zde bude možné zvýšit stávající nabídku sportovních akcí v regionu, které přinesou zvýšenou návštěvnost turistů z tuzemska i zahraničí, pořádat vrcholové sportovní podniky v oblasti leteckého sportu, rozvíjet regionální infrastrukturu, která přinese lepší dostupnost nejen turisticky atraktivních lokalit. Díky projektu vzniknou také nové pracovní příležitosti a to jak v oblasti obslužných procesů, tak sekundárně ve sféře služeb cestovního ruchu, jenž budou využívat sportovci, návštěvníci a obchodní partneři regionu.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o skutečně ojedinělý počin, rozhodli se členové Aeroklubu Moravská Třebová a Český reprezentační tým v letecké akrobacii v rámci Leteckého Akrobatického Centra o svou radost podělit se širokou veřejností, fanoušky letectví a leteckých sportů, akcí nazvanou „Prázdniny končí až první víkend v září“.

Na programu, který začne v pravé poledne a na který je vstup zcela zdarma, je kromě bohatých doprovodných akcí v podobě dětských atrakcí, občerstvení a nabídkou vyhlídkových letů, především letové ukázky světové akrobatické špičky v podání reprezentantů ČR v letecké akrobacii. Návštěvníci se mohou těšit na představení akrobatické „formule 1″ Suchoj SU 31M, legendárního Zlinu Z 50 LS, akrobatického kluzáku S 1 Swift, speciálu Extra 330SC, seskoku parašutistů, ukázek záchranářského vrtulníku Eurocopter EC 135, dvouplošníku Aero C 104, netradiční skupinovou slétanost vrtulníku a akrobatických speciálů a mnoho dalších vystoupení.

Časový rozvrh

1100 briefing pro piloty, kteří vystoupí v letových ukázkách

1200 oficiální zahájení programu

1245 přestřižení pásky

1300 – 1500 letové ukázky

1700 open air diskotéka

Prázdniny končí až pr vnÌ vÌkend v z·¯Ì!

Tematicky související články

Leave a Reply