Pilotinfo

Rekonstrukce vzletové a přistávací dráhy na Ruzyni proběhne letos

Přidáno: 02. Únor 2013Autor:

V roce 2012 byla proběhla na letišti Praha Ruzyně LKPR první etapa generální opravy hlavní dráhy. Provozovatel letiště k opravě přistoupil s ohledem na technický stav dráhy, způsobený jejím stářím. První etapa, která trvala tři měsíce, zahrnula opravu zhruba 900 metrů z celkové délky 3 715 metrů. Druhá etapa byla naplánována na rok 2013 a závěrečná třetí na 2014. S ohledem na tlak okolí na co nejkratší uzávěru i na technická doporučení k dalšímu průběhu opravy, vedení společnosti rozhodlo obě etapy sloučit do jedné, realizované v roce 2013 v termínu od 15. května do 30. září. Vítězem tendru na dodavatele generální opravy se stala firma STRABAG a. s., která splnila kvalifikační kritéria a nabídla nejnižší cenu.

„Na základě zkušeností z první etapy, jednání s představiteli obcí a městských částí Prahy dotčených provozem vedlejší dráhy během uzávěry hlavní dráhy i výsledků výběrového řízení jsme se rozhodli dvě etapy, plánové na tři a čtyři měsíce, sloučit do jedné v délce čtyři a půl měsíce,“ uvedl Jiří Kraus, člen představenstva a výkonný ředitel pro Rozvoj a správu majetku Letiště Praha, a. s. Výběrového řízení na realizaci generální opravy se zúčastnilo 8 firem, které splnily kvalifikační předpoklady. Nejvýhodnější cenu za provedení zakázky ve výši 359, 7 mil. Kč nabídla společnost STRABAG a.s.

Finální etapa generální opravy hlavní dráhy se uskuteční v termínu od 15. května do 30. září. Hlavní dráha je v provozu od roku 1963, tedy padesát let. Tato dráha je pro srovnání o devět let starší než dálnice D1. Její stav je takový, že již nestačí pravidelné jarní a podzimní, zpravidla čtrnáctidenní, opravy. Jejich délka se postupně prodlužovala. Hlavními důvody opravy jsou praskliny betonových desek, vylamování částí betonu v místě prasklin a praskliny v asfaltovém povrchu. Příčinou je již zmíněné vysoké stáří povrchů i konstrukce vozovky. Důvodem pro výběr termínu generální opravy jsou vhodné meteorologické podmínky pro příslušné stavební práce.

Letiště Praha Ruzyně

Tematicky související články

Leave a Reply