Pilotinfo

Zajištění výkonu státní správy Aeroklubem České republiky pro para – aktuální stav

Přidáno: 02. Květen 2011Autor:

Potom co jsme zveřejnili dva příspěvky od pana Přemka Noska, jsme dostali nejen příspěvky do diskuze pod články, ale množství mailů a telefonátů. Tyto reakce byli jasně vyhraněné, buď šlo o lidi, kteří s tím co pan Nosek napsal, stoprocentně souhlasili, nebo o lidi, kteří upozorňovali na to, že jde o stav, který způsobil právě pan Nosek v době, kdy měl správu para v Aeroklubu České republiky na starosti. Vzhledem k tomu, že lidi, kterých si vážím a na jejichž informace se normálně mohu spolehnout, se přikláněli na obě strany, netroufám si soudit, kdo z nich má pravdu. Dnes tedy jen shrnu aktuální stav a možný další vývoj.

Dnes vykonává výkon státní správy ve věcech sportovních létajících zařízení (zde jsou zjednodušeně myšleny padáky, je třeba rozlišovat od SLZ, které spravuje LAA) Aeroklub České republiky. Činí tak na základě pověření od Ministerstva dopravy, zda je to dobře nebo špatně nebudu soudit, fakt je, že v minulosti zde proběhla řada kontrol a žádné zásadní pochybení, kvůli kterému by Aeroklub ČR měl o pověření přijít nebylo shledáno. V roce 2010 došlo podle informací, které mám, k “rozkmotření” mezi Vlastou Dvořákem, prezidentem Aeroklubu České republiky a Přemkem Noskem, který v Aeroklubu ČR zajišťoval právě výkon státní správy v kategorii sportovní padák a následně Přemek Nosek i skončil v pracovním poměru v Aeroklubu ČR.

Podle všeho Přemek Nosek odešel i s veškerým svým „know-how“ a založil si vlastní občanské sdružení nebo nějakou jinou právnickou osobu a obrátil se na Ministerstvo dopravy s tím, že je schopen a připraven poskytovat stejnou službu jako Aeroklub ČR, ale za nižší ceny. Ministerstvo je ze zákona povinné se každým podnětem zabývat, a pokud mám správné informace, zabývá se i touto nabídkou s přihlédnutím k maximální možné úspoře peněz daňových poplatníků. V okamžiku kdy vyšli ven informace (v Čechách se všechno vykecá) o tom, že Ministerstvo zvažuje odebrání pověření výkonu státní správy a jeho přidělení někomu jinému, vstoupila do hry Letecká amatérská asociace, která již dnes vykonává státní správu pro jiné druhy padáků (paraglidy) a Ministerstvo oslovilo i Úřad pro civilní letectví.

Dnes jsou tu tedy přinejmenším čtyři uchazeči o zajištění výkonu státní správy pro sportovní parašutismus, z kterých jsou dva již více méně mimo hru a ve finále se bude rozhodovat mezi ÚCL a LAA, vypadá to, že se opět potvrdilo, že když se dva perou, tak se třetí směje.

Malá poznámka na závěr, v průběhu času ke mně doputovala spousta informací o tom, jak Vlasta Dvořák „ovládá“ českou politiku a celou kontrolu zahraje do ztracena a Přemek Nosek má naopak vazby na všechny možné tajné služby a výkon státní správy tak určitě získá on. Kontrola proběhla a nic do ztracena nešlo a z Ministerstva mám potvrzeno, že šlo o plánovanou (běžnou) kontrolu, kterou nevyvolaly žádné “temné síly”. Myslím, že pro celé české letectví bude do budoucna dobře, když se tady přestane tolik drbat :-)

Tematicky související články

5 Responses to “Zajištění výkonu státní správy Aeroklubem České republiky pro para – aktuální stav”

 1. 1
  David Zapletal Says:

  Dovolil bych si upřesnit, že k uvedenému “rozkmotření” (a to nejen s Vlastou Dvořákem) došlo právě na základě toho, že pan Nosek ještě jako zaměstnanec AeČR (!!!) využil materiály a informace které měl jako dlouholetý placený zaměstnanec AeČR a podal žádost o pověření za jiný subjekt. Že následně skončil jako zaměstnanec snad nikoho nemůže překvapit. Tyto své kroky odůvodnil především redukcí zaměstnanecké struktury para, ta se ovšem ani zdaleka netýkala pouze parašutistů – na snižování nákladů pracuje výbor už přes rok, a to na všech frontách, další je například redukce flotily – stačí si přečíst zápisy. Tyto kroky jsou zcela jistě nepopulární, ale bohužel nutné a vzhledem k situaci vyvolané právě postupem pana Noska, kdy AeČR přijde o pověření i dotace MD, bude nutno přistoupit k ještě razantnějším úsporám. Pokud jsem správně informován, státní správu bude vykonávat přímo ÚCL a koneckonců je to asi principiálně správně, i když pro AeČR a jeho členy to bude, alespoň pro začátek, rozhodně mínus. AeČR se naopak bude věnovat svým věcem, jako je podpora sportu, se kterou tyto dotace nemají vůbec nic společného, jak míchá hrušky s jablky pan Gazdík na iDnes. To už není vůbec nic překvapivého, články o letectví z pera pana Gazdíka jsou jeden blábol větší než druhý. Pokud to mám shrnout, pro postup pana Noska těžko hledám slušné pojmenování a jsem přesvědčen, že ve většině firem by jeho jednání mělo právní dohru.

 2. 2
  Quax Says:

  Jsem asi ten poslední kdo by se chtěl zastávat pana Gazdíka, v jeho článku je několik dost podstatných nepřesností. Na rozdíl od vás, se ale bojím, že by se tato záležitost bohužel Aeroklubu mohla dotknout. Pokud totiž, kontrola nakládání se státními prostředky zjistí rozpor v naložení s určenou dotací, je tuto dotaci nutné vrátit v plné výši, spolu s pokutou, která může činit až sto procent dotace. Bojím se, že to už by na Aeroklub ČR mělo sakra velký dopad a myslím, že se teď můžeme všichni modlit, aby se tak nestalo.

 3. 3
  Martin Mezera Says:

  Přátelé, Aeroklubu ČR nebyl do této chvíle doručen protokol z předmětného auditu. Prezident AeČR jej ani neměl možnost podepsat, ani se k němu vyjádřit.
  Takže v této chvíli je to ve fázi pomluv a spekulací.
  Počkejme si na závěry tohoto řízení.

 4. 4
  David Zapletal Says:

  2Quax: Tuto obavu samozřejmě sdílím také, nicméně věřím, že se celá záležitost vysvětlí přímou komunikací zúčastněných stran – jak výše píše Martin, prozatím se pohybujeme na úrovni spekulací a evidentně nepřesných informací ze serveru iDnes. Tragických předpovědí a silných slov myslím bylo v této fázi už dostatek.

 5. 5
  Bohumil Nosek Says:

  Tak čas od posledního příspěvku pokročil jen o pár týdnů a mě to nedá, abych na stávající vývoj nereagoval. V tom krátkém období se stalo několik parašutistických nehod a bohužel i několik katastrof se smrtelnými následky. Ty smrtelné se zamlčet nepodaří a vyšetřuje je policie ČR. No vyšetřuje – policie to neumí a nemá na to odborníky a tak, když se nemůže obracet na AČR, se obrací na jim známé persony, aby jim pomohly – především na Přemka Noska. Ten jim samozřejmě i bez nároku na úhradu nákladů a jakoukoliv odměnu zatím pomůže. Že to nemá po vyhodnocení žádnou zpětnou vazbu na parašutistický národ je každému zřejmé. U těch dalších mimořádek se rapidně množí praxe, že se prostě nehlásí – proč a komu taky, myslí si odpovědní ŘS. Proto logicky začnou scházet data pro vyhodnocení a následná potřebná opatření. Co v těchto věcech koná UZPLN je mě osobně velkou záhadou, ale asi se řídí heslem, kdo nic nedělá – nic nezkazí. K čemu to povede, nechci ani domýšlet. Faktem je, že pokud ten nastávající chaos za který jednoznačně mohou odpovědní pánové z AČR někdo hodně rychle nezastaví, tak se toho chopí nějací přičinliví úředníciÚCL, či Ministerstva dopravy a pak se teprve budete divit. Je opravdu nejvyšší čas dát do jednoho houfu maximum ( nejlépe všechny) paragány a vysvětlit to těm naivkům, kteří si myslí, že nejlepší je nebýt nikde organizován, dělat si co chci a na všechno a na všechny z vysoka ………

Leave a Reply