Pilotinfo

Společnost Airbus dodala zákazníkovi již 8000 letoun

Přidáno: 16. Srpen 2013Autor:

V sobotu 3.8.2013 vzlétl z letiště Toulouse-Blagnac jubilejní 8000 letoun evropského výrobce dopravních letadel Airbus. Krátce předtím byl slavnostně předán indonézské společnosti AirAsia. Výrobce tak dosáhl dalšího milníku , kdy se mu po řadu let úspěšně daří prodávat dopravní letouny a to zejména pro oblast krátkých a středních linek řady leteckých společností.

Zákazníci letouny této kategorie volí zejména z důvodu nízké spotřeby paliva , vysoké spolehlivosti provozu a pak také filosofii „ common cockpit“ – tedy rychlému přeškolení pilotů z jednoho typu na druhý v rámci unifikované výrobní řady , např. A319 , 320 a 321. Navíc , Airbus  má v Asii léta vytvořenou síť servisních středisek včetně zásob náhradních dílů s možností rychlého doručení na místo určení. V Číně má svůj druhý výrobní závod se zavedenou výrobou letounů A320 pro domácí trh a vybrané zahraniční zákazníky.

Společnost AirAsia není pro výrobce novým zákazníkem. V současné době tento letecký dopravce provozuje řadu letounů stejného typu , které létají na jeho pravidelných linkách včetně nízkonákladové divize AirAsia X. Společnost  byla založena v roce 2001 a dnes létá do více jak 20 zemí. Ne náhodou je ve své oblasti považována za nejrychleji rostoucí leteckou společnost se solidním hospodařením – ekonomické krizi navzdory.

Jak uvedlo vedení společnosti Airbus , jejich radost z dodání letounu je dvojnásobná , neboť letoun směřoval do oblasti stálého nárůstu poptávky po nových dopravních letadlech. K dnešnímu dni všechny letouny výrobce Airbus spolehlivě přepravily více jak 10 bilionů cestujících po celém světě !

A tak není divu jak právě v asijsko – pacifickém regionu je opakovaně dosahováno nejvyššího provozního využití dopravních letounů. Čas odbavení jednoho stroje se pohybuje často i kolem pouhých 20 minut od jeho příletu včetně nástupu a výstupu cestujících… Celkově AirAsia objednala 475 letadel. Z toho tvoří 264 stroje typu A320neo a dalších 211 letounů bude A320ceo.

Nízkonákladová AirAsia X objednala zatím 26 letounů A330-300 a 10 A350XWB. V současnosti v barvách společnosti AirAsia létá 141 letounů Airbus ze 16 základen na různých letištích v jejich regionu. K největším patří Bangkok , Kuala Lumpur a Jakarta – na těchto má uvedený dopravce významný podíl ve statistikách provozu včetně přepravy nákladu. Navíc – právě AirAsia Group je největším nízkonákladovým dopravcem létajícím pouze letouny Airbus. Součástí společnosti je centrum údržby letounů včetně vlastního výcviku mechaniků . Výcvik posádek je zajišťován vlastními instruktory , přičemž společnost využívá letových simulátorů i u jiných dopravců.

AirAsia v posledních několika letech získala rovněž řadu významných ocenění za kvalitní palubní služby a celkově je velmi příznivě hodnocena svými zákazníky. Dá se proto očekávat , jak dodání dalších letounů z Toulouse jejich pozici na trhu posílí. K tomu má společnost nakročeno již nyní , jelikož i v průběhu výroby letounů stále sleduje moderní trendy v oblasti proudových motorů a dle toho volí finální objednávku u výrobce. Do budoucna se chystá otevření dalších linek a zvažován je i nákup čistě nákladních letounů Airbus. Bude jen záležet na tom , jak se v daném regionu bude trh vyvíjet.

8000_Airbus_A320_AirAsia_Sharklet_01_ 8000th A320

Tematicky související články

Leave a Reply