Pilotinfo

Létání v TV od 13.5. do 19.5.2013

Přidáno: 13. Květen 2013Autor:

Úterý 14.5.2013

ČT 2 08:45
Japonské obří ponorky

Ponorky toho mají na první pohled s létáním jen málo společného. Japonské ponorky řady I 400 jsou ale něco jiného. Spíš než ponorky je možné označovat je jako ponorné hydroplánové lodě. Jako skutečné ponorky byly jen těžko využitelné, zejména vzhledem ke svým rozměrům, jejich zřejmě nejúčinnější ofenzivní zbraní byly palubní bombardéry Aiči M6A1 Seiran zkonstruované speciálně pro nasazení z těchto ponorek. Americký dokument se věnuje jak ponorkám, tak jejich letounům a realizovaným i plánovaným operacím. Opakování z minulého týdne.

ČT 2 14:45
Letečtí stíhači v boji: Létající tygři

Opakování amerického dokumentu z minulého týdne postaveného na počítačových animacích. Tentokrát se vrací do časů druhé světové války na čínské bojiště. Na dokumentu je hodně znát, že vznikl v USA i to, na které straně jsou sympatie autorů. Nechci nijak snižovat hrdinství a letecké umění amerických dobrovolníků bojujících se znaky čínského letectva na křídlech svých letounů. Pravda je, že méně superlativů by dokumentu rozhodně prospělo, zejména pak superlativů o stíhačkách Curtiss P 40. Každopádně dokument za zhlédnutí stojí.

ČT 2 20:00
Letečtí stíhači v boji: Guadalcanal

Letecké boje nad Guadalcanalem, zprostředkované díky počítačovým animacím. Guadalcanal, byl v bojích v Tichomoří bodem obratu. Poprvé v pozemních bojích Američané porazili Japonce. Této porážce však předcházeli rozhořčené boje ve vzduchu i na zemi. V těch vzdušných mohlo zpočátku americké letectvo nasadit letouny, které již měli své nejlepší časy za sebou – zejména stíhačky Grumman F4F Wildcat.

Grumman F4F Wildcat

Neděle 19.5.2013

ČT 2 07:50
Československý filmový týdeník 1963 (938/2379)

Kromě řady jiných dobových událostí je součástí střihového dokumentu take Slavnostní přehlídka: na Letenské pláni v den 18. výročí osvobození.

ČT 2 10:10
Letečtí stíhači v boji: Guadalcanal

Opakování dokumentu z úterý.

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.