Pilotinfo

Létání v TV od 19.8. do 25.8.2013

Přidáno: 18. Srpen 2013Autor:

Úterý 20.8.2013

ČT 2 10:45
Letecké katastrofy IV: Srážka na dráze

Opakování z minulého týdne. Tentokrát se kanadský seriál, který rekonstruuje letecké katastrofy vrací k 1. únoru 1991. Na mezinárodním letišti v Los Angeles po dosednutí  na dráhu explodoval Boeing 737. Letoun měl na palubě pouze 89 cestujících, takže zdaleka nebyl plný. Přistání na LAX je dost náročné. Vzdušný prostor kolem letiště bývá přeplněný. Letadla většinou vzlétají a přistávají v padesátisekundových intervalech. Všechny čtyři dráhy se používají jak pro vzlety, tak pro přistání. Pojížděcí dráhy na mnoha místech křižují vzletové a přistávací a vytvářejí tak mnohé horké okamžiky pro piloty jak na zemi tak ve vzduchu.. Piloti US Air požádali o instrukce na přistání a dostali přidělenu dráhu levá 24. Vše se zdálo být v pořádku, jenže pak dispečerka měla plné ruce práce i s dalšími letouny… Kvůli tomu, že dispečeři musejí řešit jiné naléhavější problémy, dostanou občas letouny povolení k přistání až na krátkém finále. Zřejmě přetížení všech zúčastněných a tragická chyba jednoho z nich způsobila, že došlo ke srážce dvou letadel. Bohužel s tragickými následky.

ČT 2 13:40
Letadlová loď Enterprise (7/10) Pekelné kladivo

Další díl amerického dokumentu postaveného na počítačových animacích, dobových filmových záběrech a vzpomínkách pamětníků nás zavede do období americké ofenzívy v Pacifiku. Série porážek definitivně skončila a americká flotila si začíná vyřizovat účty. Tentokrát uštědří Japoncům výprask na jejich nejdůležitější základně v Karolínském souostroví – atolu Truk. Po nájezdu operačního svazu, jehož součástí byla i Enterprise, jí již Japonské námořnictvo nikdy nevyužívalo pro své válečné loďstvo a jeho posádka již do konce války nijak do bojů výrazně nezasáhla.

ČT 2 20:50
Letecké katastrofy IV: Vražedná námraza

Na letišti La Guardia v New Yorku dne 22. března 1992 právě vzlétal linkový letoun s 51 cestujícími na palubě. Ale piloti nedokázali stoupat. Bojovali až do konce, aby zabránili havárii. Nakonec se let US Air 405 zřítil do ledových vod zálivu Flushing Bay. Zahynulo 27 lidí. Pro americké vyšetřovatele to byl na jedné straně záhadný, na druhé straně úplně jasný případ. K nehodě nemuselo vůbec dojít. Již před třemi lety probíhalo vyčerpávající vyšetřování podobné události a nakonec vedlo k odhalení nebezpečného zabijáka – námrazy. Dokonce byla definována opatření, která měla zabránit tomu, aby se to opakovalo. Ale během katastrofy na La Guardia vyšlo najevo, že se tyto zásadní informace nedostaly k těm správným lidem.

Středa 21.8.2013

NOVA Cinema 02:30
Pan Am (7)

Další díl amerického seriálu z prostředí legendární americké letecké společnosti Pan Am, z doby jejího „zlatého věku“.

Čtvrtek 22.8.2013

Prima COOL 21:50
Bod zlomu

V případě tohoto filmu jsem váhal zda ho zařadit mezi snímky, kde se létá. Pravda je, že se tu hlavně surfuje, střílí a podobně. Nakonec tady je. Kromě výše uvedeného se tu také skáče s padákem a ne zrovna málo. Navíc pro nás, kteří jsme v první polovině devadesátých let skákali v je to emotivní záležitost, protože jeho sledování pro nás byla kultovní záležitost a myslím, že nejenom na klubovně v našem Aeroklubu.

Tematicky související články

Leave a Reply

Servis letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro servis letounů.