Pilotinfo

eDay 2017 a Mistrovství ČR plastikových modelů

Přidáno: 26. Září 2017Autor:

V sobotu 23.9.2017 se konala již mnoha modeláři očekávaná akce, letošní eDay 2017 spojený s Mistrovstvím ČR plastikových modelů řady kategorií. Letos díky stavebním pracem v Galerii Nové Butovice se akce přesunula do prostor v areálu Top Hotelu Praha, poblíž městského archivu na pražském Chodově. Pokud to bude jen „přestupní stanice“, žádný problém, ale jinak se jednalo o trochu problematické prostory, k nim ještě později. Zato organizace byla na velmi solidní úrovni a až na výjimky se po začátku akce netvořily nekonečně dlouhé fronty návštěvníků. Jen autobusová linka 115 od metra Chodov doslova praskala ve švech, což je ale u podobných akcí obvyklé. Další změnou bylo to, že se jednalo o akci na jeden, nikoliv dva dny a proto oba sály i prostory kolem byly velmi rychle zaplněny návštěvníky.

A nyní k této tradiční modelářské akci samotné. Hlavním výstavním „motorem“ byla pochopitelně firma Eduard jako léta předtím. Po slavnostním zahájení se uskutečnilo představené nové „čtvrtky“ – modelu firmy Eduard, projekt TEMPEST – Fw 190A-5-A-8 v měřítku 1/48, pro mnohé zájemce netrpělivě očekávaná novinka. Od stejné firmy prezentace pokračovala dalším modelem, stavebnicí „klasiky“ MiG-21 1/72. Došlo i na vzpomínání opravdových legend tuzemského plastikového modelářství. Na pódiu se slova ujali Václav Šorel s Jaroslavem Velcem, jejich jména opravdu netřeba představovat. V roli moderátora se ptal Jan Bobek a že bylo o čem hovořit! Ač naše bodrá média informují doslova o blbinách (velmi kulantně řečeno), naše země patří k mekám vývoje, prodeje i stavby plastikových modelů. Kity tuzemské výroby od dob socialistického ČSSR pronikly i do mnoha exotických zemí včetně Japonska a Jižní Ameriky. Dodnes se naši „plastikoví“ kolegové z ciziny diví, jak máme stále dost kamenných obchodů pro plastikové modeláře, což je v jiných zemích již věc nevídaná a vše se odehrává v drtivé většině přes e-shopy. Ostatně … i modely legendárních Kovozávodů Prostějov (byť s jiným majitelem i místem výroby) se z malinko upravených forem lisují a prodávají dodnes!

Program postupně pokračoval prezentacemi dalších nových kitů a to nejen od firmy Eduard, v rámci akce hned řada výrobců představila své novinky pro rok 2018 a nebylo jich zrovna málo. Doslova v příboji očekávaných stavebnic mne zaujal model Siebelu Si-204 (Aero C-3) v měřítku 1/48 výrobce Special Hobby, jehož výlisky byly spolu s dalšími vystaveny. Hodně dobrý počin, vždyť je to kitařská klasika a navíc letoun spojený s naší leteckou historií včetně poválečné služby u letecké společnosti ČSA. Stavebnice by měla jít do prodeje na jaře 2018. Nechyběly ani pověstné „kotle“ Jindřicha Štěrbáčka s grilováním pozvaných hostů, např. s Vladimírem Šulcem (Eduard) a Alfrédem Riedelem (Special Hobby). Velmi užitečné byly i proběhlé workshopy na témata např. elektronizace plastikových modelů, různé modelářské chemie, technik stříkání modelů a to jak pro pokročilé, tak i začátečníky.

EDay 2017 012

Za mne pořadatelsky solidně zvládnutá akce, bohužel v dost sporadickém prostředí. Top Hotel Praha je místo možná vhodné pro konference, ale čtyři hvězdičky jsou ve skutečnosti spíše dvě a půl… Mraky levného sádrokartonu kolem, absence funkční vzduchotechniky (natož klimatizace) uvedený objekt řadí spíše pro chudší turisty s kufry z tržnice, ostatně těch tam bylo vidět dost. Pro řadu modelářů byl zoufalstvím malý sál, kdy se tam po jeho naplnění skoro nedalo dýchat a světelné podmínky byly hůř než špatné. Ale abych byl objektivní, sehnat v Praze podobné prostory v odpovídajícím čase a relativně za rozumný peníz na modelářskou akci tohoto druhu není jednoduché. Výstavních prostor (Holešovice, Letňany apod.) je dost, ale jak by asi vystřelila ceny vstupného? Sečteno a podtrženo: i přes nevyhovující prostory si mnozí z nás přišli na své a snad i prodejci nepřišli zkrátka. Pokud se další ročník dostane do jiných a lepších prostor, budeme jen rádi. Na samotný závěr ještě jeden postřeh. Může se zdát, že věkový průměr kitařů povážlivě narůstá. Proto bylo dobrým počinem na této akci ve foyer velkého sálu u baru umístění řady stolů se židlemi pro program „naučme děti lepit“. Kdo ví, třeba se zde chytnou další nástupci nyní aktivních modelářů, kteří dnes sklízí úspěchy na mnoha soutěžních přehlídkách u nás i v zahraničí. Patříme ke kitařské světové špičce, teď už si jen tu úroveň musíme udržovat a práce s modelářským „potěrem“ k tomu zcela jistě patří.

EDay 2017 011 EDay 2017 010 EDay 2017 009 EDay 2017 008 EDay 2017 007 EDay 2017 006 EDay 2017 005 EDay 2017 004 EDay 2017 003 EDay 2017 002 EDay 2017 001

Výsledky MČR plastikových modelů lze stáhnout zde:

https://ulozto.cz/!h5AisvatXqyi/mistrak-pdf

https://ulozto.cz/!zOZxuOnsyjzW/seniori-pdf

https://ulozto.cz/!kspXUEZjrnIZ/zaci-pdf

Štítky: , ,

Tematicky související články

Leave a Reply