Pilotinfo

Messerspitfire – ani ryba ani rak

Přidáno: 11. Listopad 2016Autor:

Spitfire Mk.V s motorem Daimler Benz

Brengun 1/72

Když Němci ukořistili pětkového Spita, rozhodli se vyzkoušet úžasné letové vlastnosti britské stíhačky s vlastním motorem. Na krásné tvary Spitfiru naroubovali příď i s plechy, a vytvořili velmi neokoukaný „paskvilózni“ letoun. Tento atyp se často stával námětem na modelářské konverze, a řada firmiček po léta vyráběla konverzní sety z resinu. Z plastu se do toho pustili až v Brengunu, za což jim dík.

Nemělo smysl vyrábět model od nuly, když jiná česká firma vyrábí velice pěknou pětku. AZ poskytla model, Brengun vyrobil nový trup a dekály. Protože AZetové Spity jsou opravdu krásné, je i „Messerschspit“ krásný.

Já vždy Spity od AZ viděl jen na fotkách rozestavěných, a postavených modelů. A musím potvrdit, že recenze nelhaly. Velice hezky povedený interiér, občas nějaký silnější otřep, ale to je spíše způsobeno rozmlsáním nás, kterým jsou stále vice předkládány modely z pokovených forem, které jsou od klasických „kováků“ opravdu často k nerozeznání.

Je dobře že výrobce neudělal pouze motor, jež má modelář naroubovat na původní trup, ale vytvořil trup celý nový. Stavba jde opravdu od ruky, a čistou radost ze stavby kazí pouze silnější vtoky. Na křidle jsem musel tmelit napojení oblouků ze spodní straně. Jediná nepříjemnost, hodná toho názvu, je spoj trup křidlo. Tady bylo potřeba odřezat téměř 1mm přechodu na každé polovině trupu. Tady byl tedy tmel nutný. Dále už je to jen příjemná klik klak stavba.

K modelu je přiložena malá planžetka, ale kdo nestaví „soutěžák“ je naprosto dostačující.

Jediné místo kde si doteď nejsem jistý přesnosti, jsou podvozky. „Šusplechy“ mi připadají daleko od kol, nebo kola jsou jaksi mírně ujetá. Nevím, není to trága, ale je to jediné místo které mi připadá, na jinak krásném modelu, jaksi ne úplně spitfirovské.

Po nástřiku surfacerem nám odpadá výběr kamufláže. Byla prostě jen jedna J. Bohužel dochované fotografie jsou dost nekvalitní, a každý si může „vyložit“ zbarvení trupu po svém. Někde to vypadá jako typická německá „flekatka“, jinde jako původní opravovaná kamufláž. Já zvolil něco mezi, a nějak mne to nedělá bezesné noci. Popravdě je vůbec malý zázrak, že se dochovaly fota tak unikátního stroje.

Zvláště pro „spitfirology“, je to vedle plovákového, jasná „nutnost“ umístit jej do sbírky. Tento atyp ale rozhodně nezapadne v žádné druhoválečné kolekci.

Spitfire Mk.V s motorem Daimler Benz 03 Spitfire Mk.V s motorem Daimler Benz 02 Spitfire Mk.V s motorem Daimler Benz 01

Tematicky související články

Leave a Reply