Pilotinfo

Vibrující Blaník

Přidáno: 24. Květen 2011Autor:

L 13 SW Vivat

1/72 Miku

Popravdě mám dojem, že jsem nikdy neletěl v něčem, co má tak velké vibrace jako právě Vivat ( často hanlivě přezdívaný Vis…t). Blaník, kterému byla vyrobena přední polovina trupu z laminátu, sedadla umístěná vedle sebe, ovšem plně splňuje požadavek na levné létání.

Jediný kdo se modelu chopil byla kutnohorská firma Miku. Její modely měly často docela tvarové kiksy, ale Blaník, a návazně na něj Vivat, patřil mezi povedené stavebnice.Kdybychom měli modely tohoto výrobce kupovat dle toho, jak na nás zapůsobí krabička-asi bychom neměli jeden její model. Neatraktivnost přebalu hoďme za hlavu, a jukněme na resinové odlikty. Jsou čisté, s minimem nálitků, pouze křidla mají trochu rozplizlé rytí. Kabinka slušná, dekály na prototyp, a jednu typickou aeroklubovou verzi. I tentokrát model sestavuji nasucho, a porovnávám, koukám, nic. Nic netluče do očí, nic se nebude upravovat! Hurá :-). Interiér vybavený hezky provedenými sedačkami, tunýlkem mezi piloty. odkládacím prostorem za jejich hlavami, knyply, a papírovou přistrojovkou nám k běžnému vitrínkovému modelu bohatě stačí. Poloviny trupu jsou poměrně tenké, tak opatrně při jejich slepování. Tenká křidla z resinu jakoby řikala-za půl roku budem prohlý jak listy Mí osmičky! Nicméně já to risknul, a nevyfrézoval drážku, do které bych zasadil ocelový drát. Model už stojí ve vitrínce pár let, a křídla jsou rovná tak, jako v době kdy jsem model postavil. Ocasní plochy se lepí Matulo, a na jejich spoj použijeme něco málo tmelu, stejně jako na spoj křidlo- trup. Kabinka sic pasuje, ale není zrovna křišťálová. Doporučuji vyplnit ji tmelem, a vzniklé kopyto použít na výrobu nové, průhlednější.

Obstojně vypadá i šachta zatahovatelného podvozkového kola. Pohrát si můeme snad jen s jeho nohou. Opěrná kolečka na koncích křidel jsem raději vyrobil nová-ze zbytků různých leptaných dílů.

Kamufláž byla předem jasná, klasická aeroklubová, a imatrikulačka hosínská, takže jsem opět musel sáhnout do nevyhozených zbytků obtisků. S čím si rozhodně „vyhrajete“, je tenký černý pružek lemující červené doplňky. To je nápor na nervy!

Model fi Miku se shání již dost těžko, ale jestli o něj stojíte, nenechte se odradit. Žádná firma motorového Blaníka nepřipravuje.

Tematicky související články

2 Responses to “Vibrující Blaník”

 1. 1
  STEARMAN Says:

  joooo – moc se mi líbí…. L13SW,že ?

 2. 2
  Martin Decarli Says:

  Děkuji
  :-)
  Snažim se sem dávat alespoň občas typy které jsou modeláři opomíjeny…

Leave a Reply