Pilotinfo

Společnost iPilot představila v Praze nový simulátor Boeingu 737NG

Přidáno: 27. Listopad 2015Autor:

Již v roce 2012 se Praha zařadila k několika světovým metropolím, kde lze usednout do kokpitu dopravního letounu (nejdříve Airbusu A320) a vzlétnout k nebi v roli pilota-profesionála. Výhodou jsou všechny ovládací prvky i uspořádání přístrojů jako ve skutečném letounu včetně nezbytné zvukové kulisy a špičkové grafiky obrazu s obrovským výběrem letišť prakticky po celém světě.

V úterý 24.11.2015 uvedená společnost slavnostně představila další typ simulátoru – nyní jde o Boeing 737 NG ( přesněji 737-700 ) pro řadu pozvaných hostů včetně zpěvačky Dary Rolins. Nový simulátor letounu Boeing 737 disponuje kokpitem v reálném měřítku, vybaveným několika obrazovkami. Všechny ovládací prvky jsou funkční včetně dvojice MCDU, což zase ocení i piloti profesionálové. Simulátor je vhodný pro kohokoli, od leteckých nadšenců až po ty, kdo chtějí zkusit něco nového. Kvalifikovaní instruktoři provedou návštěvníky celým letem od startu až po přistání a umožní jim převzít kontrolu nad jedním ze dvou v současnosti nejpopulárnějších modelů dopravních letadel na trhu. Jedinečná a reálná simulace letu je zajištěna propojením speciálních efektů s navigační technologií.

iPILOT Boeing 737 zahájení

„Velice nás těší, že můžeme rozšiřovat naše služby a plnit sny dalším leteckým fanouškům. Od otevření iPILOT centra v Praze v únoru 2012 jsme zde obsloužili více než 10 000 klientů, kteří celkově nalétali přes 8 000 hodin na našem simulátoru,“ říká Wolfram Schleuter, zakladatel a výkonný ředitel společnosti iPILOT a dodává: „Nový simulátor, který je postaven s pomocí nejnovějších technologií v oboru, určitě stojí za návštěvu.”

iPILOT Boeing 737 kokpit

iPILOT byl založen v roce 2009 podnikatelem a soukromým pilotem Wolframem Schleuterem. Poté, co založil několik podniků v oblasti cestovního ruchu a pořádání akcí ve Spojeném království a Německu, se Wolfram rozhodl spojit svůj koníček a obchodní zkušenost, čímž vznikl letecký simulátor iPILOT, který je snadno přístupný a také finančně dostupný pro širokou veřejnost. První simulátor iPILOT byl otevřen v nákupním centru Bluewater v Kentu v červnu 2009, zanedlouho následovalo nákupní centrum Westfield v Londýně v listopadu téhož roku. Evropská expanze se rozběhla v listopadu 2010 a v současné době je v provozu 10 simulátorů ve více než 6 světových destinacích včetně Dubaje, Londýna, Zurichu a Prahy. I když nejde o simulátory s certifikací nutnou pro typový výcvik pilotů, pro profíky je zde možné udržování letových návyků a samozřejmě dnes nezbytné spolupráce ve vícečlenné posádce.

iPILOT Boeing 737 Praha

A jak se na novém simulátoru létá ? Opravdu výborně ! Krátce jsem měl možnost vyzkoušet start z dráhy 24 pražského ruzyňského letiště, abych po cca deseti minutách přistál zpět pro změnu na dráhu 30. Jen jsem si při své malé postavě špatně výškově nastavil sedačku a tak jsem koukal na PFD (Primary Flight Display) trochu z boku jako z koně… Příště snad pomůže polštář pod zadek ! To byla ovšem maličkost. Berany řízení mají hydrauliku a tak je ovládání srovnatelné se skutečným letounem. Měl jsem možnost před mnoha lety si vyzkoušet odstartovat ve Francii se starým Boeingem 737-200 Advanced, tedy už skoro muzeálním kouskem. Zatímco u něj trvá při rozjezdu nějakou dobu, než začne reagovat směrovka s výškovkou, u nových letounů řady 737 reagují podstatně dříve. Ovšem nová generace sedm tři sedmiček je natolik odlišná od svých předchůdců, že další srovnání v podstatě nemá smysl.

iPILOT Boeing 737

V Praze tak je velmi lákavá možnost i pro širokou laickou veřejnost vyzkoušet si řízení moderního dopravního letounu, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet. Ostatně už dávno instalovaný simulátor Airbusu A320 jasně potvrdil velký zájem a to nejen ze strany třeba držitelů licence PPL. A kdo ví – možná se zde zrodí u řady klientů skutečný zájem o létání, třeba i zakončený úspěšně zvládnutými pilotními zkouškami. Konečně to byl i jeden z cílů zakladatele sítě simulátorů společnosti iPilot.

iPILOT Boeing 737 simulátor Praha

Tematicky související články

One Response to “Společnost iPilot představila v Praze nový simulátor Boeingu 737NG”

  1. 1
    Ilona Says:

    Moc hezký článek !!

Leave a Reply