Pilotinfo

Československé a české hydroplány, kniha kterou musíte mít

Přidáno: 01. Srpen 2014Autor:

Představovat práci a dílo pana Marcela Kareše je v některých kruzích jako nošení dříví do lesa. Bohužel pro českou leteckou historickou paměť nejsou tyto kruhy příliš velké. Jeho knihy nevycházejí ve velkých nákladech, člověk na ně nenarazí v knihkupectvích ani mezi stánky se sandály a žužu na českých leteckých dnech. Autor velice podrobně (až manýristicky) mapuje „okrajová“ nebo spíš dosud neprobádaná zákoutí z historie československého letectví a českého leteckého průmyslu. K předchozím knihám o Letovu Š 16, Letovu Š 228E nyní přichází kniha, která se nezabývá pouze jedním typem, jednoho výrobce.

Jak napovídá název knihy Československé a české hydroplány autor tentokrát představuje všechny letouny, které se byť jen dotkly vody v československých službách, nebo v naší zemi vznikly. A pokud říkám všechny, tak skutečně všechny, včetně takových bizarností jakou beze sporu byla pilotovatelná maketa německého létajícího člunu FG 227, která během okupace vznikla v Praze.

Kniha na svých 384 stranách přináší historii československých a následně českých plovákových letadel, létajících člunů a vírníku vybaveného plováky. Zaznamenány jsou i zahraniční stroje všech těchto kategorií, včetně vrtulníků s plováky, používané nebo vyrobené na našem území. Opomenuta nezůstala ani československá a česká vodní letadla používaná v zahraničí a rovněž návštěvy zahraničních vodních letadel na území Československa a později České republiky. Celkem 9 samostatných kapitol doprovází 392 černobílých a 71 barevných fotografií a dalších obrázků. Hlavní kapitoly doplňuje 9 barevných bokorysů. Publikace má rozměry 175×250 mm, tvrdé desky, šitou vazbu a je vytištěna na velmi kvalitním lesklém křídovém papíře.

Marcel Kareš Československé a české hydroplány

Obsah / kapitoly:

– Úvod

(všeobecné informace o vodních letadlech v Československu a České republice…)

– Aero A29

(československý vojenský plovákový letoun, 1926 – 1939…)

– Letov Š.16.J

(československý vojenský plovákový letoun používaný u jugoslávského královského námořního letectva, 1929 – 1941…)

– Letov Š.328.v

(československý vojenský plovákový letoun, 1935 – 1939…)

– Saunders-Roe A.19 Cloud

(britský obojživelný dopravní létající člun provozovaný ČSA, 1933 – současnost…)

– FG 227

(německý vojenský zkušební létající člun postavený v Praze, 1942 – 1947…)

– Letadla M1 Sokol s plováky

(československý sportovní cvičný plovákový letoun, 1949 – 1955)

– Amatérské konstrukce

(československé amatérské konstrukce vodních letounů)

– Česká vodní letadla a vrtulníky po roce 1989

– Prameny

Marcel Kareš Československé a české hydroplány 1

Publikaci je možné získat:

1) – zasláním poštou (doporučená zásilka) – cena 550,- Kč (cena zahrnuje – cenu publikace + doporučené poštovné a balné). Platba na účet – info přes email: ‪mkares@seznam.cz. Tato cena platí pro Českou republiku. Pro případ objednávky více kusů se na výši poštovného nejdříve informujte.

2) – osobní odběr po dohodě v Plzni a Klatovech – cena – 500,- Kč.

Cena publikace je dána velmi malým počtem výtisků (několik set kusů), což je dáno předpokládaným úzkým okruhem zájemců o tuto problematiku a zároveň mými finančními možnostmi (náklady jsou značně vysoké…). Zároveň je nutné zdůraznit, že publikace nebude v běžném prodeji s pravděpodobnou výjimkou několika málo specializovaných prodejců (o omezeném prodeji bude teprve jednáno).

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.