Pilotinfo

Dnes bude odhalen památník členům posádky bombardéru KX-B

Přidáno: 17. Říjen 2012Autor:

Dnes ve 14.00 hodin bude v nizozemském Pettenu odhalen památník členům posádky bombardovacího letounu Vickers Wellington KX-B (seriové číslo T2553) 311. československé peruti Royal Air Force. Památník bude připomínat poslední let bombardéru Vickers Wellington KX-B, který se v noci 28. prosince 1941 vracel z náletu na německý přístav Wilhelmshaven. Letadlo bylo nad cílem poškozeno protiletadlovou palbou a na zpáteční cestě muselo nouzově přistát v Severním moři. Následujících šest dnů prokázali členové posádky nesmírnou odvahu, sílu a vůli přežít, než byl jejich záchranný člun vyplaven na pobřeží poblíž Pettenu v Nizozemsku.

Projekt vytvoření důstojného místa, které by připomínalo událost z 3. ledna 1942, vznikl díky iniciativě příslušníků 222. výcvikové letky z 22. základny letectva  Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou, nesoucí čestný název Šiškova po kapitánu letounu SGT Aloisi Šiškovi, a ve  spolupráci s jeho dcerou Dagmar Johnson Šiškovou. Současní piloti chtějí tímto činem připomenout sílu a statečnost svých předchůdců, československých válečných letců.

Slavnostního aktu odhalení památníku se zúčastní zástupce velitele Společných sil – velitel Vzdušných sil AČR brigádní generál Jiří Verner, velvyslanec České republiky v Nizozemsku Jaroslav Horák, příbuzní členů posádky, příslušníci Vzdušných sil Arnády České republiky a další čestní hosté.

Mezinárodní festival leteckých filmů Praha

Alois Šiška (vpravo) spolu se svým někdejším velitelem Vladimírem Nedvědem při přebírání ceny Mezinárodního festivalu leteckých filmů v Praze v roce 2002 

 

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.