Pilotinfo

Aviatická pouť již tento víkend ! A zlatým hřebem bude Lockheed Electra

Přidáno: 02. Červen 2015Autor:

Lockheed Electra L 10A v současnosti jediný letuschopný kus tohoto typu na světě se poprvé na leteckém dni představí na Aviatické pouti 2015 která se uskuteční ve dnech 6. a 7. června.

„Minulý týden ve čtvrtek se tento unikátní historický dopravní letoun vrátil po více než tři čtvrtě století na české letiště. V roce 2009 jej zakoupila společnost Letecké Muzeum Točná ve Spojených státech. Po náročné renovaci získal původní zbarvení a s českou posádkou se vydal na dlouhou cestu přes oceán. Cesta, s patnácti zastávkami, byla důstojně zakončena na letišti Točná. Electra je pro Čechy zajímavá tím, že se jedná přímo o stroj používaný v létech 1937 až 1939 továrníkem J. A. Baťou,“ přibližuje horkou novinku Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti. Přílet tohoto historického stroje je pro organizátory velkým potěšením také proto, že v roce 1993 na Aviatickou pouť zavítal osobně Tomáš Baťa, vítěz Kašparova memoriálu z roku 1937.

Naopak méně potěšující informaci získali organizátoři od vojáků. Z důvodu přípravy na srpnovou misi pěti Gripenů na Islandu se programu nezúčastní Gripen v sólové ukázce. Tento nejmodernější typ našeho letectva se představí alespoň v  průletu zahajujícím vojenský blok. Do průletu je přislíbena dvojice Gripenů doprovázející dopravní letoun Jak-40. V tomto případě se bude jednat také o premiéru, protože v obdobné sestavě vojáci před veřejností ještě neletěli.

Lockheed Electra letecké muzeum Točná

Tematicky související články

Leave a Reply