Pilotinfo

Aviatická pouť v Pardubicích je již tento víkend

Přidáno: 26. Květen 2016Autor:

O tomto víkendu se na letišti v Pardubicích uskuteční další ročník Aviatické pouti, na kterou se po mnoho let sjíždějí letečtí fandové z celé republiky, ale také čím dál častěji i ze zahraničí. Jak už jsme naše čtenáře postupně informovali, v letošním roce bude program obsahovat hned celou řadu novinek a současně s letovou částí budou probíhat tradiční doprovodné akce. Na nich si přijdou na své jednak milovníci vojenské historie a techniky, pak také různých adrenalinových aktivit. Pro rodiče s malými dětmi pořadatelé jako každoročně nachystali různé atrakce, takže je postaráno o dobrou zábavu pro všechny. Podle meteorologů bude počasí na odpolední letový program vcelku dobré, polojasno až zataženo s možnými místními přeháňkami, ale letní teploty kolem 22 až 26°C.

Martin Šonka pilot Red Bull Air Race

Definitivní podoba letového plánu slibuje více jak pět hodin nabitých ukázkami unikátních letounů včetně historických rarit, počínaje letounem Lockheed L-10A Electra, přes akrobacii vrtulníku Bö-105 v barvách Red Bullu (plus další jejich historické letouny), vzlétne létající člun Catalina atd. Celkově budeme moci shlédnout na naše poměry více než slušných šest desítek letadel a to jak v sólových letech, tak i ve velké skupině nazvané Balbo. Právě tato skupina byla divácky při posledním ročníku tak atraktivní, že se pořadatelé rozhodli ji zopakovat. On pohled na nebe plné letounů najednou defilujících na hlavami všech přítomných za doprovodu klasických leteckých motorů, toť balzám na uši všech leteckých fandů. Jinak řečeno: bude vše od ultralehkých replik letounů z první světové války až po moderní sofistikované vojenské stroje současné doby.

Plzeňské letecké dny 2012

Na nebi se představí i jeden z našich dvou pilotů létajících v sérii Red Bull Air Race Martin Šonka, aby divákům předvedl na svém letounu Extra 330SR. Ukáže všem, co si pro diváky na novou sezónu přichystal. Jeden by řekl, že už snad ani není co zlepšovat, ovšem Martin tvrdí pravý opak a maká na sobě i na svých letounech, co mu síly stačí a to je dobře. Uvidíme rovněž letouny z doby „dřevní“ a to doslova. Mám pocit, jak se v poslední době zapomíná na staré dobré československé letouny. V záplavě moderních celokompozitových „brusů“ za dlouhé peníze se nám jaksi vytrácí klasická éra, na která bychom měli být dodnes pyšní. Letos do Pardubic přiletí také krásně zrenovovaný letoun Praga E-114 Air Baby. A právě dřevěná „Bejbyna“ bude další ozdobou letošní poutě. Do roku 1949 se jich vyrobilo v ČKD a poté i v Rudém Letovu celkově 148 kusů. Deset strojů ovšem bylo nestandardně vybaveno místo řadovým motorem Walter Mikron III plochým čtyřválcovým motorem Praga D.

Beta Minor

Bejbinu bude doplňovat jiný skvost – novostavba Be-50 Beta Minor, postavená za mnoho let Janem Klabanem, ta je nyní hangárována v leteckém muzeu na letišti v Mladé Boleslavi a patří do sbírek Vojenského historického ústavu v Praze. Na webových stránkách www.aviatickapout.cz jsou i rady pro dopravu na letiště. Z pardubického nádraží opět budou jezdit historické motorové vozy M.131 a je možné využít i tzv. Letištního expresu vypravovaného ze zastávky Pardubice-závodiště až přímo na letiště. Pro návštěvníky s platnou vstupenkou je tato přeprava zdarma. Kdo letos do Pardubic dorazí, rozhodně nebude litovat a snad ještě drobnost: opalovací krémy a raději s sebou a pro sichr i menší deštník, pokud by se objevila nějaká přeháňka. Dobrou náladu také nenechte doma !

Supermarine Spitfire 2016

Tematicky související články

Leave a Reply