Pilotinfo

Den otevřených dveří hangáru na Točné bude zítra ve znamení americké techniky

Přidáno: 11. Září 2020Autor:

Není žádným tajemstvím, že letecké muzeum Točná, na letišti Praha Točná je domovem legendárního Lockheedu Electra L10A, se kterým v roce 1937 Jan Antonín Baťa absolvoval cestu kolem světa. Dalším americkým letadlem americké výroby, který je zde již delší dobu je North American T6 Texan (Harvard pro Brity).

Lockheed Electra L10A vzlet

Relativně stále nově zde také bázují dva dvouplošníky z americké produkce. Kabinové Waco YKS-6 z roku 1936 a otevřený Boeing Stearman 75 z roku 1942. Právě cvičný Boeing bude tuto sobotu, 11. září k vidění častěji ve vzduchu než na zemi.

Boeing Stearman pilot Milan Mikulecký Točná Boeing Stearman 75 pilot Milan Mikulecký Boeing Stearman pilot Milan Mikulecký

Kromě létajících aparátů pak veřejnost bude moci netradičně vidět dva „tažné koně“ americké armády a jejich spojenců, Jeep MB vyrobený v roce 1942 a Dodge WC 52, který na světlo světa přišel v roce 1944.

Jeep MB

V průběhu odpoledne se navíc počítá s příletem Piperu 18, jednoho z nejoblíbenějších letadel pro takzvaný „bush flying“ a moderního amerického výcvikového vrtulníku Enstrom 480B-G.

Piper 18 Točná LKTC

vrtulník Enstrom 480B-G CLV

Hangár se pro veřejnost otevírá ve 13.00.

Tematicky související články

Leave a Reply