Pilotinfo

Historické Saaby budou létat na Dnech NATO v Ostravě

Přidáno: 19. Září 2014Autor:

V době kdy vrcholila kampaň o to který výrobce dodá nové stíhací letouny pro Vzdušné síly Armády České republiky získal Vojenský historický ústav pro své letecké muzeum dva přírůstky ze Švédska. Konkrétně Saab 35 Draken a Saab 37 Viggen, oba dva doletěli na dráhu kbelské základny aby se následně stali součástí zdejších sbírek, tyto dva konkrétní letouny už bohužel nikdo ve vzduchu neuvidí …

Návštěvníci letošního ročníku Dnů NATO v Ostravě budou mít během nadcházejícího víkendu unikátní možnost vidět tyto letouny ve vzduchu a podle organizátorů není vyloučena ani skupina spolu s nejmladším švédským stíhacím letounem, Saabem 39 Grippen.

„Draken je výjimečné letadlo vyráběné od 50. let, jehož hlavní určením byly letecké souboje. Konstruktéři jej vybavili přelomovým dvojitým delta-křídlem, díky němuž má stroj výtečné manévrovací schopnosti a velmi specifický vzhled,“ říká Pavlačík. „Viggen je potom jeho přímým následovníkem, zhruba o 15 let mladším, mezi jeho úlohy však patřil i průzkum či útok na pozemní cíle. Naskytne se tak výjimečná možnost srovnání dvou po sobě následujících generací letounů švédské konstrukční školy, jejímž nejnovějším produktem jsou stroje JAS-39 Gripen.“

Saab 35 Draken je prvním švédským nadzvukovým letounem, jehož prototyp vzlétl v roce 1955 a vyráběl se až do roku 1974. Švédská historická letka provozuje Draken ve verzi Sk 35C. Kromě Švédska drakeny sloužily i v letectvech Rakouska, Finska a Dánska. Celkem jich bylo vyrobeno 651 kusů, v aktivní službě byly zařazeny v rakouském letectvu až do roku 2005.

Ve stejném roce byl z aktivní služby vyřazen i poslední Saab 37 Viggen, který však patřil do výzbroje pouze švédského letectva. Přes jeho vynikající vlastnosti, mezi než patřil start a přistání na velmi krátké dráze či snadná údržba, se jej kvůli omezením na vývoz zbraní ze strany švédské vlády nepodařilo prodat zahraničním zájemcům. Vyrobeno bylo celkem 329 kusů, přičemž se představí stejný stroj jako loni, tedy typ AJS 37.

SK 35C Draken

Tematicky související články

Leave a Reply