Pilotinfo

McDonnell Douglas F-4 Phantom II přiletí do Pardubic

Přidáno: 21. Květen 2012Autor:

V minulém týdnu byla oficiálně potvrzena účast dalšího legendárního letounu na letošní Aviatické pouti. Ta se koná ve dnech 2. a 3. června na letišti v Pardubicích. Ze sousedního Německa přiletí legendární dvoumotorový proudový letoun Phantom II. Tento stroj plně zapadá do koncepce letošní Aviatické pouti, jejíž komponovaná vystoupení jsou věnována století vzdušných soubojů.

Letadla McDonnell Douglas F-4 Phantom II byla původně navržena jako palubní stíhací stroj a v této podobě byl zalétán v roce 1958 i první prototyp. Od roku 1962 však tento typ našel uplatnění také jako standardní taktický bojový letoun USAF určený především pro vybojování vzdušné nadvlády a útoky proti pozemním cílům. Nejslavnějšího nasazení dosáhly Phantomy z letadlových lodí v období vietnamské války. Vzhledem k rozšíření Phantomů ve vojenských letectvech různých zemích světa se tento typ později zapojil i do řady jiných konfliktů. Výroba ukončená na sklonku sedmdesátých let vyprodukovala přes pět tisíc Phantomů různých verzí.

Do Pardubic přiletí stroj ze služeb německé Luftwaffe. Ta první letadla F-4F Phantom II převzala v roce 1973 a postupně je zařadila do stíhacích eskader JG 71 a JG 74 a bombardovacích JBG-35 a JBG-36. Právě z prvně jmenované eskadry Jagdgeschwader 71 se jménem Richthofen ze základny Wittmund v Dolním Sasku přiletí i stroj, který navštíví Aviatickou pouť. Tato jednotka je posledním útvarem, který v Německu Phantomy ještě provozuje a pardubická návštěva bude o to vzácnější, že Německo plánuje Phantomy definitivně vyřadit z výzbroje v polovině roku 2013. Jedná se tak o jednu z posledních možností spatřit na vlastní oči tento stroj Luftwaffe, který v dobách Studené války létal na západní straně Železné opony.

Phantom ale není jediným lákadlem Aviatické pouti. V programu, jak v letovém, tak pozemním, je připravena řada dalších historických skvostů.

Více informací o Aviatické pouti, která se koná na letišti v Pardubicích o víkendu 2. a 3. června, se lze dozvědět z aktuálních zpráv na www.aviatickapout.cz

americká stíhačka Phantom v Pardubicích

Tematicky související články

Leave a Reply