Pilotinfo

Na Aviatické pouti představí scénu z bojů ve Vietnamu

Přidáno: 08. Květen 2014Autor:

Aviatická pouť je dnes již pověstná představováním letecké techniky v scénách „s příběhem“. Vystoupení letounu je tak doprovázeno i programem na zemi, často za využití pozemní techniky a s figuranty v dobových kostýmech. Někdy má sice ten kdo přišel na letecký den pocit, že méně by možná bylo více, nicméně návštěvníkům se to evidentně líbí a o ty jde především. Díky nim si pak zase letecký fanda může vychutnat letouny, kterých by jinak možná tolik nebylo.

Aviatická pouť v roce 2014 nebude žádnou výjimkou. Kromě řady jiných vystoupení, bude jen blok věnován konfliktu ve Vietnamu, konkrétně z doby, kdy komunistický Severní Vietnam přepadl svého Jižního souseda a USA vázány spojeneckou smlouvou nasadily v této asijské zemi své ozbrojené síly. „Jedná se o mimořádnou ukázku, protože na jiných akcích se předvádějí povětšinou boje z období světových válek, ale tento, deset let trvající, konflikt není při žádných příležitostech připomínán. Na Aviatické pouti jsme před dvěma roky podobnou scénu z asijského konfliktu připravili poprvé a u diváků i zahraničních hostů sklidila značný úspěch. Proto jsme se rozhodli zařadit ji i v letošním roce, kdy uplyne půl století od jejího vypuknutí,“ říká k programu Ladislav Minařík z organizačního štábu Aviatické pouti.

Vedle amerických vojáků a vietnamských bojovníků v dobovém oblečení se v jedinečné scéně představí i pozemní technika a vzduch ovládnou vrtulníky i vrtulová letadla. Z vrtulníků se bude jednat o legendární Bell 47G s charakteristickou prosklenou kabinou a neméně známý bitevní vrtulník Bell AH-1S Cobra. Dále se v bitevní úloze představí letoun North American T-28 Trojan a průzkum bojiště provede pozorovací Cessna O-2A.

„Cessna je pro diváky zajímavá netypickým konstrukčním uspořádáním s dvojicí motorů, z nichž jeden je v přídi trupu a druhý s tlačnou vrtulí na zádi trupu. Vystupující exemplář se přímo nezúčastnil bojů ve Vietnamu, ale v sedmdesátých létech byl zařazen do služby na amerických leteckých základnách v Německé spolkové republice,“ přibližuje zajímavý stroj Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

North American T-28 Trojan

Tematicky související články

Leave a Reply