Pilotinfo

Ohlédnutí za Aviatickou poutí 2019

Přidáno: 18. Červen 2019Autor:

Předminulý víkend byl svátkem všech příznivců letectví u nás. Jako tradičně se na letišti ve východočeských Pardubicích konal další ročník aviatické pouti. Už dopředu se objevovaly hlasy, že letos budou prý největším tahákem kolotoče pro děti (to ovšem bude spíše případ jiné akce na letišti v Roudnici…), ale to se naštěstí brzy vyvrátilo. Hlavním tahákem a to doslova se stal program Red Bull Air Race Demo, tedy ukázka létání mezi pylony v podání dvou našich špičkových pilotů této světové série – Martina Šonky a Petra Kopfsteina. Bohužel pár dnů předtím pro všechny přišla nečekaná studená „sprcha“ v podobě prohlášení společnosti Red Bull : pro rok 2020 nepočítáme s pokračováním této soutěže!!! A bolí to o to více, že oba naši piloti se to dověděli buď od přátel a nebo z médií. Ani korunovanému králi Martinovi Šonkovi to nové vedení Red Bullu jaksi opomenulo sdělit … Snad se tedy později dočkáme obnovení celého šampionátu RBAR, i když, kdo ví … kdy a v jaké podobě.

Red Bull Air Race Demo Pardubice 2019

Ale zpět na pardubické letiště. Celý letový program začal už „zahřívacím“ úvodem, který obstarala skupina historických dvouplošníků – Bücker Jungmann, Jungmeister a krásný Stearman. Na ně navazovalo pojíždění pardubické makety Blériotu XI. Báječní muži na létajících strojích se předvedli v tom nejlepším světle, jen díky slunečnému počasí se v kožených kombinézách pořádně zapotili. Pak už jsme se stali diváky scény z I. světové války, tu obstarala skupina ultralehkých maket skutečných letounů, kde letos byl novinkou Caudron G III, se kterým efektně létal Petr Handlík.

Spitfire a Dan Griffith Aviatická pouť 2019

V pravé poledne byl pak státní hymnou slavnostně zahájen hlavní letový program, ten byl po oba víkendové dny stejný. Po průletech dvojice letounů JAS 39 Gripen z Čáslavi vzlétl další tradiční účastník – Dan Griffith s letounem Supermarine Spitfire, kterého jeho majitel Steve Stead dlouhodobě hangáruje v Líních u Plzně. Co říci? Dan ukázal, že se Spitem je snad srostlý. V ČR si navíc během předvádění může dovolit více, než v jeho rodné Anglii. Letová ukázka to byla opravdu působivá, jen se řadě z nás vkrádala myšlenka, že kromě pana pilota Emila Bočka již žádný z pilotů RAF nosící na rukávu nápis Czechoslovakia nežije, bohužel. Z Rakouska dorazil i dříve avizovaný „mistr rotorů“ Rainer Wilke, aby se svým speciálně upraveným vrtulníkem Bö-105 opakovaně popíral zákony fyziky, obrazně to řečeno. Titanová rotorová hlava vydrží mnoho a tak jsme viděli v jeho podání opakované přemety, souvraty a mnoho dalších akrobatických prvků, které s vrtulníkem na našem nebi nemáte šanci vidět.

vrtulník Bolkov 105 Aviatická pouť 2019 Martin Šonka 2019 Aviatická Pouť 2019

Další půl hodina patřila k jednomu z vrcholů programu – byly rychle nedaleko vzletové a přistávací dráhy vztyčeny pylony pro Red Bull Air Race Demo – aneb poprvé v ČR jsme měli možnost vidět létat tuto soutěž naše piloty – Martina Šonku a Petra Kopfsteina. Avšak na obou bylo vidět, že je zpráva o konci závodů RBAR tvrdě zasáhla. Oba dva naši piloti předvedli skvělý závod, kdy divákům ukázali atraktivní létání mezi pylony. V sobotu simulovaný závod vyhrál Martin Šonka, ale Petr Kopfstein mu byl v patách. Snad se tedy do budoucna celý šampionát obnoví a oba naši piloti budou moci navázat na své skvělé létání v rámci tohoto vysokorychlostního závodu.  Za chvíli poté se již na nebi představila zajímavá dvojice letounů – muzejní C-11 a L-39 Albatros! Pěkná společná ukázka nadchla asi mnoho diváků a je opravdu dobře, že C-11 po letech na zemi opět pravidelně létá. V Pardubicích působící Centrum letového výcviku (CLV) představilo pokračovatele Milů Mi-2 a tím je americký vrtulník Enstrom, po kterém sólově létal záchranářský vrtulník W3A Sokol působící pod hlavičkou naší armády na několika střediscích letecké záchranné služby. Nechyběla ani ukázka v součinnosti se záchranáři na laně.

B 25 a T 28 Aviatická pouť 2019

Z Rakouska také dorazila dvojice zajímavých letounů, bombardér North American B-25 Mitchell a cvičný North American T-28B Trojan. Postupně se představili divákům v samostatných letových ukázkách, což byl svátek pro všechny příznivce válečných letadel i jetů. Martin Šonka a Petr Kopfstein se také představili v samostatných akrobatických sestavách a oba ukázali, proč patří ke světové akrobatické špičce. Oba měli ve svých sestavách nové zajímavé prvky a po celou dobu jejich vystoupení bylo i u stánků s občerstvením skoro prázdno! Mirek Sázavský také nezklamal – ukázal ve slunečném a horkém letním počasí svůj „nadupaný“ P-51 Mustang, jeho vystoupení s četnými akrobatickými prvky bylo všemi přítomnými vysoce hodnoceno. Ostatně hned poté společně zalétl s akrobatickou skupinou Flying Bulls parádní letecký koncert i s nezbytným kouřovým doprovodem. Flying Bulls v programu pokračovali svou novou akrobatickou sestavou, ve které představili také několik nových prvků. I u nich se létání dá ohodnotit jednoduše – světová extratřída a opravdu není divu, když jsou žádáni na mnohé akce do zahraničí.

Flying Bulls na zemi  Aviatická pouť 2019 Flying Bulls Aviatická pouť 2019

Dvojice armádních letounů L-159 Alca předvedla  efektivní manévry v přízemní výšce, doplněné odpalem klamných cílů, což bylo odměnou i pro četné fotografy. Na jejich vystoupení navazovala sólová ukázka akrobacie letounu JAS 39 Gripen a „display pilot“ AČR Ivo Kardoš ukázal to nejlepší co umí. Po zásluze byl před časem v zahraničí oceněn za své letecké akrobatické mistrovství a ani v Pardubicích diváky nezklamal! Na nebi ho bylo plno a hodně prvků odlétal se zapnutým přídavným spalováním, což byl i „nářez“ pro naše ušní bubínky. Následovalo druhé kolo Red Bull Air Race demo a i tentokrát byl vítězem Martin Šonka. I když létali na jiných strojích, protože jejich „plnokrevné“ letouny už jsou na cestě do místa konání dalšího závodu, i tak to byla úžasná podívaná a hlavně česká premiéra! Po přistání obou pilotů je diváci odměnili bouřlivým potleskem a později se všem zájemcům ještě hodně dlouho podepisovali na fotografie.

Tradicí není v Pardubicích jen perník (myslím samozřejmě cukrovinku), ale také velkoskupina letadel BALBO. Ta letošní sice byla trochu skromnější , ale i šestice krásných klasických letadel (Spitfire, Mustang,Twin Beach, Mitchell, Trojan a Jak-3) rovněž stála za to. Samotný závěr letového programu AP 2019 obstarala dvojice letadel DH 82 Tiger Moth, na kterých létalo i mnoho našich pilotů u RAF v Anglii i jinde. I letošní ročník aviatické pouti se vydařil a pořadatelům můžeme poděkovat za opravdu povedenou leteckou víkendovou akci.

Tiger Moth Aviatická pouť 2019 Vultee Vibrator Aviatická pouť 2019 B 25 Mitchell Aviatická pouť 2019

 

Tematicky související články

Leave a Reply