Pilotinfo

První historická letadla pro Aviatickou pouť 2012 jsou již v Pardubicích

Přidáno: 29. Květen 2012Autor:

První dva účastníci letošního 22. ročníku Aviatické pouti, která se uskuteční již tento víkend 2. a 3. června jsou již na ploše pardubického letiště LKPD.

V efektní skupině přilétl historický námořní letoun Grumman TBM-3E Avenger v doprovodu letounu Texan upraveného do podoby obávaného japonského stíhače Mitsubishi A6M2 Zero. Oba stroje vystoupí v jedné z komponovaných scén letošního programu, která bude věnována válce v Tichomoří, zejména pak zdrcujícímu japonskému útoku na leteckou a námořní základnu Pearl Harbor v prosinci 1941.

Zatímco mohutný Avenger v typickém tmavomodrém zbarvení amerických námořních letadel je historickým unikátem vyrobeným na samém sklonku války, tak v případě Zera se jedná o velice zdařilou přestavbu amerického cvičného stroje North American T-6 Texan zhotovenou pro potřeby natáčení legendárního amerického filmu Tora! Tora! Tora! z roku 1970. Jeden z filmařských strojů se dodnes dochoval ve sbírce Alpine Aviator Company a bude vystupovat na Aviatické pouti.

Přílety dalších návštěvníků jsou naplánovány na páteční odpoledne a letos poprvé je budou moci sledovat diváci i přímo z letištní plochy. Organizátoři v pátek 1. června od 13.00 hodin otevřou pro návštěvníky bránu u dostihového závodiště a za snížené vstupné bude umožněn přístup do vyhrazených prostorů na ploše letiště.

Tematicky související články

Leave a Reply