Pilotinfo

Slet československých letadel bude tento týden ve Vyškově

Přidáno: 30. Srpen 2021Autor:

Pro mnohé z nás se přiblížil letošní skutečný aviatický svátek. I v další letecké, spíše řečeno neletecké sezóně, kdy počet opravdových leteckých dnů se dá počítat na prstech jedné ruky, je na dohled opět krásná aviatická akce. Letošní ročník populárního Sletu československých letadel se uskuteční ve dnech 3. až 4. září a to na letišti ve Vyškově.

řada Zlínů Trenér slet československých letadel Jihlava 2020

Loni v Jihlavě jsme s přáteli přemýšleli, na jakém letišti se uskuteční další ročník Sletu československých letadel, a nakonec se role hostitelského letiště ujali lidé z vyškovského aeroklubu. Ostatně s podobně velkými akcemi mají léta zkušenosti a jejich letiště je i dobře vybavené, blízkost města Vyškova jistě také není na škodu. Doslova kolem letiště mnoho let vede dálnice a autor těchto řádků (původem z nedalekého Prostějova) ještě pamatuje doby, kdy vyškováci nerušeně létali mezi poli, než je ve druhé polovině osmdesátých let minulého století omezily stavební stroje a výstavba nového úseku dálnice směr Prostějov a Olomouc.  A jejich letiště nejen přežilo, ale stalo se doslova „líhní“ mnoha nových adeptů pilotního řemesla, z nichž někteří dodnes létají jako profesionálové u různých leteckých firem.

slet československých letadel Jihlava 2020. L 200 Morava OK RHH

Ale zpět ke sletu. Podle údajů jeho pořadatelů bylo dodnes přihlášeno 100 letadel včetně několika krásných L-200 Morava. Jako netušený letošní bonus by měla ještě z Točné přiletět Lockheed L-10A Electra, aby svým příletem uctila památku Jana Antonína Bati. Ostatně do Otrokovic nebo i Zlína to z Vyškova není daleko. Navíc Electra se zúčastnila i třetího ročníku Sletu čs. letadel v roce 2018 na letišti v Trnavě.

Aviatická pouť 2015 Lockheed Electra

A aby překvapením nebyl konec, zde máme ještě další a to v podobě vskutku nevídané letové skupiny letadel československé výroby. Za letu se společně představí skutečné letecké ikony našeho letectví. Dvojici cvičných proudových letounů Aero L-29 Delfín a Aero L-39 Albatros společnosti Blue Sky Service doprovodní neméně známý L-410MA Turbolet ze Slovenska z AK Flying For Fun. Samozřejmě netřeba zdůrazňovat, že vyškovské nebe bude také v sobotu 4.9. mimo nyní zmíněné letouny „zahuštěno“ ještě tradiční velkoskupinou letadel čs. výroby. Tu známe z minulých ročníků stejné akce a patří tak svým způsobem k její mnohaleté tradici. To je jen dobře. V naší společnosti je mnoho let cítit snahu určitých kruhů lidí potlačovat vše české ve prospěch toho evropského. V letectví to platit rozhodně nebude! Zde se netrpí žádná unisono evropská šeď a nejen pro mladou dospívající generaci je třeba znovu a znovu ukazovat na výrobky československých leteckých konstruktérů. Ostatně jejich jména mají ve světě dobrý zvuk a toto dědictví je třeba předávat i dalším generacím. Slet čs. letadel je toho rovněž skvělým důkazem.

Letošní osmý ročník Sletu čs. letadel má navíc „staronového“ hlavního partnera a tím se stala společnost LOM Praha. I když stejná firma byla partnerem několika dřívějších ročníků, od tohoto roku s nimi začíná významnější a dlouhodobá spolupráce. I to je výborná zpráva, neboť v dnešní velmi složité době je mimořádně náročné hledat partnery pro pořádání podobných akcí a věřte, že o ně nezavadíte na každém rohu. Co se týče zahraniční účasti, uvidíme kolik pilotů přiletí. Určitě naši přátelé ze Slovenska, ale z dalších zemí vše i nadále komplikují nesmyslná opatření hygieniků, od kterých naštěstí v jiných (a skoro se mi chce i říci civilizovanějších) zemích upustili.

Let C 11

Pokud tedy přijedete v sobotu 4. září na vyškovské letiště, mimo velkého množství krásných letadel československé konstrukce zažijete tu neopakovatelnou atmosféru sletů, kdy se můžete potkat s leteckými přáteli nejen z Čech a Moravy, ale třeba i ze zahraničí. Podle poslední předpovědi by počasí mělo být také pěkné a tak už nyní se můžeme těšit na další skvělou leteckou podívanou. Je to dobře, neboť pěkných leteckých akcí je i letos velmi málo. Tak tedy vzhůru do Vyškova!

Slet československých letadel 2019 velko skupina

Tematicky související články

Leave a Reply