Pilotinfo

Sobotní Točná: tisíce návštěvníků a Hurricane v akci

Přidáno: 15. Červenec 2021Autor:

Tolik očekávaný první letošní Den otevřeného hangáru na letišti Točná se stal počtem návštěvníků v krásném letním počasí opravdovým leteckým dnem. Organizátoři sice počítali s davy lidí, ale reálná situace s počtem někde mezi 5500 až 6000 diváků dávala tušit jediné: český vpravdě letecký národ vyrazil na Točnou. Ano, bylo tomu tak, po mnoha nekonečných měsících leteckého „půstu“ nad hlavami diváků burácely silné letecké motory.

Hawker Hurricane OO HUR Hawker Hurricane OO HUR kokpit Hawker Hurricane OO HUR LKTC

Už příjezd k letišti Točná v parném sobotním odpoledni byl náročný: kam oko dohlédlo, davy návštěvníků přicházely k letišti a řidiči si lámali hlavu, kam zaparkovat své vozy. Bohužel, ani bezmála 32 let od „sametu“ mnohé šoféry ještě nenaučilo parkovat s rozumem i ohledem na ostatní a tak se příjezdové cesty k letišti začaly ucpávat vozidly. Naštěstí se všichni nějak poskládali a pár minut před druhou hodinou odpolední burácení leteckého motoru již doprovázelo vzlet „horké“ točenské novinky – k nebi se vznesl Hawker Hurricane Mk.IV v barvách RAF a leteckého esa Karla Kuttelwashera. Za jeho kniplem byl velmi zkušený pilot Petr Pačes a při pěkné letové ukázce se hlavy diváků kroutily sem a tam skoro jako na tenisovém utkání. Bylo na co koukat. Po letošní televizní hrůze typu kvazi – Aviatické pouti, kdy mnozí letečtí fandové nevěřícně zírali na obrazovky svých televizorů se nad Točnou objevil druhoválečný krasavec s velmi dynamickou leteckou ukázkou. A ten zvuk motoru, přátelé, ten se prostě musí slyšet! Mládenci s vytuněnými auty si o něm mohou nechat zdát, což také mnozí z nich na točenském letišti bez obav přiznali. Nedivím se jim.

Atmosféru na místě ještě krásně podtrhli svou přítomností ve stejnokrojích RAF Čeští RAFáci (Czech RAF Crew), jinými slovy parta srdcařů, kteří se v duchu myšlenky „Věrni zůstaneme“ snaží o důstojnou připomínku československých válečných letců. Přímo na Točné doslova rozbili svůj stan a všem návštěvníkům ochotně odpovídali na mnohé dotazy. Měli také k dispozici fotografie a další artefakty odkazující na naše piloty působící v řadách RAF i jejich leteckou službu v boji za svobodu. Když po první letové ukázce Hurricane pojížděl na vyhrazené místo před hangárem, přítomnost uniforem RAF jen umocnila slavnostní okamžik, o kterém se snilo mnoha československým leteckým fandům celé dlouhé roky. Navíc Hurricane nebude brzy sám. Podle posledních informací se po nezbytné údržbě ještě letos vrátí opět na naši oblohu letoun Supermarine Spitfire, aby z „domácího“ hangáru na letišti v Líních u Plzně opět navštěvoval letecké dny, pokud je ještě bude možné letos uskutečnit. A právě létání ve dvojici s letounem Hurricane bude mimořádně působivou připomínkou služby našich letců v řadách britské Royal Air Force. Na Točné jsem také potkal několik příbuzných našich pilotů létajících u RAF a byl jsem moc rád, že se i oni mohli akce zúčastnit.

Hawker Hurricane OO HUR v letu Hawker Hurricane OO HUR letiště Točná

Během odpoledne hrdina dne Hurricane vzlétl ještě k další letové ukázce, tentokrát byl za jeho kniplem rovněž velmi zkušený pilot Jirka Horák a on rovněž všem přítomným letoun ukázal v tom nejlepším světle. Přítomní fotografové si rozhodně přišli na své a je znát, že Jirka sám také fotí a tak nám všem dal možnost pořídit opravdu krásné snímky podtržené nádherným letním počasím s modrým nebem plným nadýchaných kumulů. Mnozí z diváků potvrdili moji domněnku – tato akce na Točné pro ně byla opravdovým leteckým svátkem. Aby ne, letos se mnoho podobných akcí v důsledku nesmyslných, alibistických a hlavně často i nezákonných vládních opatřeních nekonalo. Zbytek letošní letecké sezóny připomíná doslova noty na buben s jedinou výjimkou. Tou je Slet Československých letadel ve dnech 3. až 5. září na letišti ve Vyškově, bude se konat přímo pod záštitou tohoto moravského města.

Bücker Bü-133C Jungmeister DHC2 Beaver

Na Točné byly k vidění samozřejmě i další zajímavé letouny. Od přátel z letiště v Líních během odpoledne přilétl krásný stříbrný dvouplošník Bücker Bü-133C Jungmeister, jako pilot s ním přilétl Stephen Roger Stead, mimo jiné majitel již zmíněného Supermarine Spitfire.  Sedmiválcový hvězdicový motor  Jungmeisteru typu Warner Super Scarab 185 má velmi pěkný zvuk. Na Točné se také objevil nejen pro mne netradičně zbarvený jiný klasický Bücker (CASA) 1.131E Jungmann a to celý v černé barvě s červenými doplňky a šachovnicí na směrovce. V tomto „kabátě“ není k vidění opravdu každý den a klasické dvouplošníky nejen na Točnou prostě patří. Byl zde ale i zástupce větších a těžších letounů. Na americké registraci N755JM stále létající DHC2 Beaver je elegantním strojem a jistě potěšil nejen fandy amerických letadel. Ačkoliv na našem nebi létá již delší dobu, stále je příjemným oživením na našich letištích.

Bücker (CASA) 1.131E Jungmann Piper L 4

Jako zástupce domácí letky na Točné se i za letu ukázal jiný dvouplošný krasavec, shodou okolností americké výroby. V kombinaci oranžové a stříbrné barvy byl k vidění nádherný vpravdě historický stroj Waco YKS-6. Ačkoliv pokud se nemýlím letos v létě to jsou dva roky, co se toto letiště stalo jeho novým domovem, stále patří k velkým unikátům českého nebe. Zmínku o něm bych rád využil jako pozvánku na další Den otevřeného hangáru na letišti Točná, ten se uskuteční v sobotu 14.8. od 13:00 do 18:00 hodin. Bude patřit právě letounu Waco, slavícímu své 85. narozeniny! První letošní Den otevřeného hangáru patřil Hurricane, ten další bude věnován tomuto krásnému dvouplošnému letounu. Závěrem se sluší poděkovat všem organizátorům z Točné, akce to byla vydařená, ale na organizaci mimořádně náročná. Díky za vše a můžeme se těšit na další setkání druhou srpnovou sobotu.

Waco YKS-6

Tematicky související články

Leave a Reply