Pilotinfo

V ČR poprvé přistane letoun Douglas DC-3 Turbo

Přidáno: 18. Září 2013Autor:

Po delší době budou mít všichni fandové dopravního letectví možnost vidět na vlastní oči letoun , který ještě na našem území nikdy nepřistál. Ve čtvrtek 19.9.2013 zhruba ve 14:30 hod. přistane na pražském ruzyňském letišti ( LKPR ) letoun Douglas DC-3 Turbo ( DC-3T ) . Stroj patří kanadské společnosti  Kenn Borek Air Ltd. se sídlem v Calgary. Modernizovaná „Turbo-Dakota“ přiletí ze srbského letiště Niš a v Praze zůstane do druhého dne , kdy by měla odlétat podle posledních informací ráno  v 08:00 hodin . Jejím další cesta bude poté pokračovat přes letiště Aberdeen zpět na domovskou základnu v Calgary .

DC 3T Kenn Borek Air Ltd

Bude samozřejmě záležet na dalších okolnostech ( počasí , další případná změna letového plánu …atd.) – ale doufejme , že tento unikátní typ skutečně v Praze přistane.

Staré a známé Dakoty začala na turbovrtulový pohon přestavovat firma Basler Turbo Conversions LLC sídlící v americkém Oshkosh. S přestavbami letounů začala už před mnoha lety a tak je zde šance pro majitele starších letounů DC-3 na jejich „omlazení“ s novými pohonnými jednotkami včetně instalace moderní avioniky dle požadavků zákazníka. Základem je ovšem dobrý stav draku letounu bez koroze a větších poškození konstrukce.  Jimi upravené letouny létají u mnoha uživatelů v řadě zemí .  Výjimkou není služba doslova na lyžích při letech v polárních oblastech , stejně jako speciální lety například v Afghanistánu či Jižní Americe.

DC 3T Kenn Borek Air Ltd na lyžích

Kenn Borek Air Ltd. letoun provozuje s kabinou upravenou pro 18 cestujících a menší množství nákladu včetně zavazadel. Stroj je vybaven dvěma moderními motory Pratt and Whitney PT6A-67R s vysokou spolehlivostí provozu i v obtížných klimatických podmínkách .

Více informací o letounech dopravce Kenn Borek Air Ltd. 

 

Tematicky související články

Leave a Reply