Pilotinfo

V Praze vznikne pomník československým letcům

Přidáno: 11. Březen 2014Autor:

Dnes v jedenáct hodin, bude na britském velvyslanectví v Praze představen památník Okřídleného lva. Okřídlený lev je socha, již britská komunita v Praze daruje Čechům a Slovákům jako vyjádření vděčnosti dvěma a půl tisícům československých letců, kteří sloužili během druhé světové války ve vojenském letectvu britských ozbrojených sil (RAF). Tito odvážní mladí muži opustili Československo, zanechali zde své rodiny a vydali se na cestu do Británie, kde bojovali po boku svých anglických přátel za osvobození Evropy od nacistické tyranie.

Samotný památník bude odhalen 17. června 2014 v Praze. Slavnostního odhalení se ujme  poslanec britského parlamentu Nicholas Soames, který je současně vnuk bývalého britského předsedy vlády Winstona Churchilla. Během slavnostního aktu vystoupí hudba Královského letectva a dojde také na symbolický přelet historického letounu Spitfire. Samotný Spitfire bude velkým překvapením a jeho zbarvení, na kterém se podíleli členové sdružení Classic Trainers bude přímo odkazovat na československé piloty sloužící v RAF. Další doprovodné letové akce budou v režii Historické letky Republiky československé a také její letouny bude možné sledovat přímo nad Prahou.

Autorem památníku Okřídleného lva je umělecký vizionář Colin Spofforth, jeden z nejuznávanějších britských sochařů současnosti. Jeho sochy odrážejí jak figurativní umění, tak volné pojetí. Vždy jsou navrženy přímo pro konkrétní místo a zohledňují svůj účel a funkci okolního prostředí. Pražský památník Okřídleného lva má dva metry čtvereční a je vyroben z bronzu.

Wellington 311 čs bombardovací squadrona RAF

Tematicky související články

Leave a Reply