Pilotinfo

Velký přesun Tupolevu Tu-154M do Kunovic vypukne již tento pátek

Přidáno: 21. Září 2016Autor:

Všichni fandové dopravních i jiných letadel by měli zbystřit. Dlouho očekávaná a širokou řadou leteckých fandů finančně podpořená (částkou přes 1,2 mil. Kč) akce vyvrcholí v pátek 23.9.2016, kdy ze kbelského letiště vyjede transport s demontovaným letounem Tupolev TU-154M směrem do muzea v Kunovicích. Akce bude po celou cestu jistě doprovázena početnými zástupy diváků, ovšem organizátoři celého přesunu již nyní prosí o maximální ohleduplnost: v žádném případě neparkovat na trase přepravy vozidla, aby tak nedošlo k ohrožení jeho průjezdu. Ve finále by to mohlo celou akci i prodražit a to by bylo jistě to poslední, co by si všichni přáli. Ovšem pamětníci mohou vzpomenout na jiné transporty : například letounu IL-62 mošnovského letiště k hraničnímu přechodu Hatě do Chvalovic, stejný typ stroje z Prahy k přehradě Rozkoš, stěhování TU-104A z Prahy do Olomouce (a nedávno do západních Čech) atp.

Vlastní nakládka dlouhého a náročně „odstrojeného“ trupu letounu včetně všech dalších jeho součástí začne již o den dříve, t.j. během čtvrtka 22.9. Prakticky již od ranních hodin se na ploše letiště bude pohybovat kompletní „transportní tým“ sestávající nejen z pracovníků přepravní firmy Universal Transport, ale také všech zúčastněných aktérů tohoto „velkého přeletu“. Ti provedli téměř nemožné: za mnoho měsíců v mrazu i letním vedru doslova odstrojili, co z letounu jen rozebrat šlo … Netřeba zdůrazňovat, že se to v žádném případě nedělo rozbrušovacími nástroji či autogenem, což je vlastní zcela jinému „muzeu“ na západě naší republiky. Naopak, postupovalo se krok za krokem dle dokumentace od výrobce a také dle připomínek mnoha lidí všech leteckých odborností, kteří s letouny po profesní stránce přišli do styku. Podařilo se a nyní je už to tolik očekávané velké finále. Nedaleko letiště od Satalic (u zastávky Nymbuská) bude přes letištní plochu možné nakládku sledovat, ale zde opět pozor, kolem letiště se nachází velmi rušná silnice!

V pátek 23.9. celý transport vyjede ze kbelského letiště ráno v 09:30 hodin a jeho trasu bude možné sledovat online na webu www.technet.idnes.cz A kudy se vlastně pojede? Trasa bude následující: v pátek ráno z Prahy-Kbel na Brandýs nad Labem, Čelákovice, Poděbrady, Okřínek, Jičín, Milovice u Hořic. Tam si dají po zbytek dne přestávku a v noci se bude pokračovat na Hradec Králové, Býšť, Ostřetín, Vysoké Mýto, Litomyšl, Moravskou Třebovou, Mohelnici a Břuchotín. Tam si od sobotního rána dopřejí celodenní pauzu a o půlnoci vyrazí na poslední etapu – Olomouc, Daskabát, Lipník nad Bečvou, Přerov, Hulín, Otrokovice, Staré Město… a Kunovice. Plánovaný příjezd do Kunovic bude v neděli v ranních či dopoledních hodinách. Detailní časy průjezdů jsou také uvedeny zde: https://www.startovac.cz/projekty/velky-prelet/novinky/2728/

A organizátoři celého „velkého přeletu“ mají ke všem ještě jinou prosbu: „Pokud se na nás půjdete podívat a budete fotit nebo natáčet video, prosíme, pošlete nám své úlovky na facebookovou stránku LMK nebo je sdílejte s hashtagem #VelkyPrelet Rádi bychom, aby z vašich fotek vznikla fanouškovská sbírka na Facebooku. Uděláte nám tím obrovskou radost a pomůžete nám zdokumentovat Přelet z jiného úhlu pohledu, než bude ten náš“. Držme tedy všichni společně palce, aby letoun TU-154M bezpečně dorazil do Kunovic. Tam bezprostředně poté začne další, neméně náročná etapa a tou bude postupné sestavení letounu. Díky mimořádně štědrým darům všech fandů dostane stroj nejen nový kabát, ale také bude vybaven zcela novým audio-video systémem a mnoha dalšími prvky. Ostatně v naší zemi to bude poprvé, kdy z vyřazeného letounu nebude restaurace a jeho interiér bude zachován i pro další generace všech leteckých fandů. A přesně o to všem zúčastněným šlo.

rozebírání Tupolevu Tu 154 Praha Kbely Tupolev TU 154 detail podvozku rozebraný interiér letounu Tupolev Tu 154 demontované letouny Tupolev Tu 154 na letišti Praha Kbely částečně ddemontovaný letoun Tupolev Tu 154 demontovane kryty motoru letounu tupolev tu 154

Tematicky související články

Leave a Reply