Pilotinfo

Jména 2 507 československých letců RAF na památníku Okřídleného lva na Klárově slavnostně odhalena

Přidáno: 13. Listopad 2017Autor:

Nadace memoriálu Okřídleného lva dnes slavnostně odhalila nový podstavec pražského památníku poprvé nesoucí jména všech 2 507 československých vojáků a vojákyň, kteří odhodlaně sloužili v Královském letectvu (RAF) během 2. světové války.

„Já i mí českoslovenští kolegové z Královského letectva jsme byli mezi těmi, kteří přispěli k porážce nacistického teroru. Jsem poctěn, a myslím, že mohu hovořit také jménem mých kolegů, že jsou naše jména zapsána na této pamětní desce památníku Okřídleného lva. Naše úsilí, úspěchy i ztráty tak zprostředkovávají trvalé poselství pro budoucí generace,” řekl pilot Miroslav Liškutín, nositel vrcholných vyznamenání jako Záslužný letecký kříž – Air Force Cross, a Československého válečného kříže či medaile Za hrdinství.

Bronzový dva metry vysoký památník Okřídleného lva se nachází na pražském Klárově. Jeho vznik financovala britská komunita žijící v Česku a na Slovensku, která přispěla dary ve výši 3,3 milionu korun.

Památník Okřídleného lva byl oficiálně odhalen 17. června 2014 při slavnostním ceremoniálu, kterého se zúčastnili přeživší veteráni, příbuzní letců nebo zástupci české, slovenské a britské vlády. Mezi nimi nechyběl ani Sir Nicholas Soames, vnuk Winstona Churchilla a člen Britského parlamentu či Sir Stuart Peach, maršál britského vojenského letectva a budoucí předseda Vojenského výboru NATO.

„Bylo mi ctí, že jsem se mohl zúčastnit odhalení památníku Okřídleného lva v roce 2014. Rozhodnutí prezentovat poprvé jména všech československých vojáků a vojákyň RAF na jednom místě vnímám jako opravdovou poctu těmto velmi odvážným lidem,“ řekl Sir Stuart Peach, maršál britského vojenského letectva.

Okřídlený lev je umístěn na betonovém kruhovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec z ptačí perspektivy připomíná znak československého vojenského letectva. Dlouhodobým cílem Nadace memoriálu Okřídleného lva bylo doplnit podstavec sochy o plaketu, která na jednom místě poprvé zaznamená jména všech československých příslušníků létajícího a pozemního personálu, kteří sloužili v RAF během 2. světové války. Na plaketě jsou uvedeny i kompletní hodnosti letců a symboly kříže vedle jmen těch, kteří padli v boji.

Pomník letců RAF v Praze doplněný o jména

Dnešní slavnostní odhalení podstavce památníku Okřídleného lva uvedl kardinál Duka, generálmajor Šebesta, generálmajor Boček a brigádní generál Vranský.

„Jsem rád, že po vítězství dobré vůle a zdravého rozumu se můžeme zúčastnit ceremoniálu, kdy symbolu vlastenectví, odvahy a sebeobětování našich zahraničních letců přidáváme konkrétní jména. Můžeme jim tak vyjádřit svůj obdiv i vzdát poctu a poděkovat za svobodu, kterou na svých křídlech našemu národu přivezli, a to na místě důstojném jejich hrdinským činům,“ řekl generálmajor Jaromír Šebesta, velitel Vzdušných sil Armády České republiky.

generál Šebesta u pomníku Okřídleného lva

 

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.