Pilotinfo

KLM Royal Dutch Airlines včera oslavili 95 výročí vzniku

Přidáno: 08. Říjen 2014Autor:

Společnost KLM Royal Dutch Airlines slaví dnes 95. narozeniny. Společnost zaměstnávající 32 tisíc lidí je nejstarší leteckou společností na světě, která poskytuje služby klientům stále pod svým původním názvem. KLM sehrála důležitou roli v historii letectví a vždy si ponechala svoji nezaměnitelnou identitu. Značka KLM je esencí spolehlivosti a zdravého holandského pragmatismu a také synonymem pro inovace, flexibilitu a především udržitelnost. Krásně modrá nabízí svým zákazníkům vždy s předstihem nejnovější technologické inovace a jednoduché, funkční a chytré služby.

„Chtěl bych poděkovat především zaměstnancům KLM, a to za jejich nadšení. Ta společně s jejich podnikavostí, odolností a „modrým temperamentem “ tvoří srdce naší firmy,“ řekl František Šiling, Country Manager Air France-KLM pro Českou republiku a Slovensko. „Tyto vlastnosti dělají z KLM již 95 let silnou společnost a velkolepou značku. A všichni společně pracujeme už nyní na tom, abychom stoleté výročí oslavili ještě silnější, temperamentnější a udržitelnější,“ dodal František Šiling.

KLM

Místo na trhu

V roce 2004 se KLM spojila s Air France a začala vystupovat jako Air France-KLM. Fúzí vznikla nejsilnější evropská letecká skupina založená na dvou silných značkách a letištích – Schiphol v Amsterdamu a Charlese de Gaulla v Paříži. Obě firmy si přitom zachovávají vlastní identitu a celá skupina se zaměřuje
na tři hlavní oblasti podnikání: osobní dopravu, nákladní přepravu a údržbu letadel. KLM je členem globální aliance leteckých společností SkyTeam, která nabízí cestujícím přístup k celosvětově propojené síti více než 15 500 letů denně do tisícovky destinací v 187zemích. Společně se společnostmi Air France, Delta a Alitalia tvoří největší transatlantický společný podnik, který provozuje přes 250 letů denně. Věrnostní program pro pasažéry Air France-KLM, Flying Blue, má více než 21 milionů členů. Součástí KLM Group jsou i společnosti KLM Cityhopper, Transavia.com a Martinair.

Letiště Schiphol

Domácím letištěm KLM je Schiphol v Amsterdamu, kam z Prahy aerolinka létá 4 x denně. Schiphol se díky rozvíjející síti KLM stal významným mezinárodním letištěm, na kterém přesedá na své návazné dálkové lety 70 % pasažérů KLM.

Destinace

Společnost KLM posiluje neustále svoji leteckou síť. V letním letovém řádu rozšířila svoji kapacitu meziročně o téměř 3 %. K nárůstu dochází především v Evropě, kde celkově navyšuje aerolinka kapacity o 7,8 %. KLM otevřela v létě nové linky do čtyř evropských destinací – Bilbaa, Záhřebu, Turína
a Florencie, z dálkových letů do Santiaga de Chile. Exkluzivně přepravuje pasažéry na karibské ostrovy Aruba, Curaçao a Bonaire. Celkem tak nabízí pod svojí značkou lety do 71 destinací.

Nové cestovní třídy

Inovací prošly i cestovní třídy letadel KLM. Nová World Business Class je ještě vice orientována na design a funkčnost a stále příjemně domácká, jak si cestující přáli. Sedačky jsou odlehčené, při výrobě polstrování a koberců se využily recyklované textilie ze starších uniforem letušek, které byly v roce 2010 nahrazeny novými.

KLM Boeing 787

Historie KLM Royal Dutch Airlines

říjen 1919Albert Plesman založil Dutch Royal Airlines pro Nizozemí a jeho kolonie

prosinec 1934 První zaoceánský let z Amsterdamu na Curaçao v letounu Fokker F-XVIII Snip

květen 1946 První pravidelná linka mezi Amsterdamem a New Yorkem letounem Douglas DC-4 Rotterdam

březen 1971 Otevření sídla v Amstelveenu, jižně od Amsterdamu

červen 1989 Představení letadla Boeing 747-400, nejpokročilejšího typu 747 své doby

listopad 1993 Poprvé ve své historii přepravení více než 10 milionů pasažérů ročně

květen 2004 Fúze s Air France a vznik skupiny Air France-KLM

červen 2005 Představení prvního věrnostního programu dvou evropských aerolinek v historii – program Flying Blue

prosinec 2006 KLM byla historicky první aerolinkou na světě, která nabídla samoobslužný odbavovací kiosek

březen 2013 KLM začala provozovat týdenní let z New Yorku do Amsterdamu na biopalivo

červenec 2013 Představení nové třídy World Business Class

 

Zajímavá čísla o KLM Royal Dutch Airlines

 • 50 000 přepravených zavazadel denně
 • 1 000 litrů barvy je třeba k natření Boeingu 747
 • 4 400 000 litrů vody tankují ročně nádrže letounů KLM
 • 7 000 kg jídla a pití pro lety v Boeingu 747
 • 24 milionů jídel ročně
 • 1 339 000 litrů vína ročně
 • 130 dodavatelů pro KLM catering
 • 14 000 servírovacích vozíků
 • 500 000 pokojů v 125 hotelích potřebuje KLM pro ubytování personálu ve službě
 • 2 700 pilotů (z nich 115 žen)
 • 4 500 kontejnerů KLM Cargo
 • 3 miliony kg přepravených květin ročně
 • Tisíce přepravených koní ročně

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.