Pilotinfo

Dnešní muzejní noc ve Kbelích ve znamení Spitfiru

Přidáno: 14. Červen 2014Autor:

Tradiční akce Pražská muzejní noc 2014 bude mít letos neobvyklou hvězdu. Originální stíhací letoun Supermarine Spitfire ! Bude to trochu cesta proti proudu času. Vždyť Spitfire byl po dlouhá desetiletí pevnou a logickou součástí expozice místního leteckého muzea, než bývalý ředitel Národního technického muzea nechal tento letoun převézt do NTM na Letnou. Co se stalo se již měnit nebude, nicméně dnes večer návštěvníci tento legendární letoun opět na půdě letiště Praha Kbely uvidí.

Letoun bude vystaven na ploše před hlavním hangárem expozice leteckého muzea VHÚ, tak aby si ho návštěvníci dnešní muzejní noci mohli dobře prohlédnout.

Supermarine Spitfire v Praze

Kromě letounů vystavených na statice před hangárem H-40, tedy kromě Spitfiru, nově zrekonstruovaného vrtulníku Mil Mi 4 a letounu Z 37 (který předvede motorovou zkoušku) budou k vidění i letouny ve vzduchu. Konkrétně Saab JAS 39 Gripen, Aero L 159 Alca, Aero L 39 Albatros, ty na dráhu základny Praha Kbely dosednou již krátce po 19.05. Po 21.00 hodině pak půjdou do vzduchu a odletí na svou domovskou základnu také vrtulníky Mil Mi 35 a Mil Mi 171 Š.

K muzeu neodmyslitelně patří historická letadla a některá z nich se představí na nebi. Jim bude patřit čas od 19.15. Konkrétně to budou:

Let L-200 A Morava              OK-PRO                     Martin Mezera

Aero C-104                             OK-RXE                     Michal Bajzík

Zlín Z-126 Trenér                   OK-HLJ                      Jan Sýkora

Zlín C 305                               OK-OTP                     Milan Mikulecký

Fokker E-I (UL maketa)         OK-HUG 05               Tomáš Mejstřík

Pojíždění JAS-39 (3).jpg

Tematicky související články

Leave a Reply