Pilotinfo

Kbelské letecké muzeum vstoupilo do 47. sezóny

Přidáno: 28. Duben 2015Autor:

Jak jsme již avizovali, v sobotu 25.4. se po zimní přestávce opět otevřelo letecké muzeum ve Kbelích a rozhodně se bylo na co dívat. Slavnostního otevření muzea se zúčastnil ministr obrany ČR Martin Stropnický, všechny přítomné přivítal v areálu muzea tak jako tradičně plukovník Aleš Knížek – ředitel VHÚ Praha. Stručně představil i další plány muzea – díky financím získaným z Norských fondů již velmi brzy začne pod vedením LOM Praha rekonstrukce hangárů Staré Aerovky tak, aby byly všechny práce do pouhého jednoho roku hotovy. To je podmínkou čerpání financí a tak již dnes se můžeme těšit na novou podobu rozšířených výstavních prostor.

Letecké muzeum Kbely 2015 01

Z dalších hostů promluvil také velitel vzdušných sil brigádní generál Libor Štefánik, dále byl přítomen náčelník vojenské kanceláře brigádní generál Rostislav Pilc. Aleš Knížek ovšem uvítal i velvyslance Státu Izrael Garyho Korena. Jeho přítomnost nebyla náhodná. Právě o letošní Pražské muzejní noci v sobotu 13.6.2015 bude ve kbelském muzeu slavnostně otevřena výstava o pilotech a dalším leteckém personálu státu Izrael, kteří se narodili v naší zemi  a později zde podstoupili výcvik v naprostém utajení. Následně se zapojili do obrany své nové domoviny. Někteří z nich ještě žijí a rádi se k nám vracejí. Navíc Izrael nikdy nezapomněl na naši pomoc, jejíž součástí byly dodávky vojenského materiálu včetně stíhacích letadel.

Letecké muzeum Kbely 2015 02

Plukovník Knížek současně zmínil i jednání o dalších exponátech do muzea: na Slovensko bude přepraven jeden letoun IL-28 a za něj muzeum získá MiG-29. Půjde navíc o jeden ze strojů létajících na dnes již neexistujícím žateckém vojenském letišti. Ve Staré Aerovce byly vystaveny pod širým nebem avizované exponáty – především nádherně zrestaurovaný první prototyp XL-29 Delfín, vedle něj stál jeho „polský protivník“ v soutěži o cvičný proudový letoun TS-11 Iskra. Veřejnost měla také možnost prvně vidět po mnoha letech sestavený francouzský cvičný proudový letoun Fouga CM.170 Magister a také nově získaný letoun Zlín Z-42MU.

Letecké muzeum Kbely 2015 04

XL-29 Delfín v areálu Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely 2015 05

Fouga CM.170 Magister v areálu Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely 2015 06

TS-11 Iskra v areálu Staré Aerovky

Letecké muzeum Kbely 2015 07

Zlín Z-42MU v areálu Staré Aerovky

Díky velmi dobrému počasí se ve Kbelích sešlo velké množství návštěvníků, avšak hlavní nápor se tradičně čeká na Pražské muzejní noci. V uvedený den budou opět zpřístupněny některé letouny a bude opět možnost shlédnout i některé stroje vytažené z depozitářů. Já bych ale upozornil ještě na jeden malý, i když velmi zajímavý nový exponát. Nedaleko vstupu do muzea byl vystaven malý pásový „traktůrek“ v barvách Royal Air Force. Nešlo ale o atrakci pro děti, nýbrž o pečlivě zrenovovaný typ Ransomes MG2, používaný u RAF krátkou dobu i k tahání vozíků naložených bombami k letounům. Navíc jde o plně funkční exponát a tak není vyloučeno, jak jej v budoucnu uvidíme i v akci.

Letecké muzeum Kbely 2015 pásový traktůrek RAF

Lehký pásový tahač RAF – Ransomes MG2

Ve Staré Aerovce byl vystaven i letoun Aero 45, ten jsme po dlouhá léta viděli v barvách ČSA zavěšen na ruzyňském letišti. Nová sezóna začala opravdu stylově a popřejme všem pracovníkům muzea, aby se jim jeho rozšíření bez problémů podařilo. Zkuste se ve Kbelích někdy zastavit, vždyť i po letech zůstává vstup zdarma a na své si zde přijdou i malí návštěvníci. Kdo ví, možná i budoucí piloti …

Letecké muzeum Kbely 2015 03

Letecké muzeum Kbely – hangár Staré Aerovky

Tematicky související články

Leave a Reply