Pilotinfo

Letecké muzeum Kbely zahájí tuto sobotu novou sezónu

Přidáno: 23. Duben 2014Autor:

Po pravidelné zimní přestávce se tuto sobotu 26.4.2014 v 10:00 hodin otevírá Letecké muzeum Kbely. Jde již o 46. výstavní sezónu a již nyní se můžeme těšit na její zahájení, které doplní představení řady novinek.

Po mnoha letech se představí cvičný dvouplošník Bohemia B-5. Jedná se o unikátní letoun, v podstatě první československé letadlo vyrobené po vzniku nové republiky v roce 1918. Elegantní letoun byl vyroben v roce 1919 a jeho osud je velmi zajímavý. Celková rekonstrukce byla náročná, avšak díky všem zúčastněným muzeum získává další cenný přírůstek.

Další novinkou je možnost návštěvy budoucích výstavních prostor Leteckého muzea v tzv. Staré Aerovce v Letňanech, necelý kilometr od stávajícího muzea. Zde budou v hangárech vystaveny jednotlivé části letounu Petljakov Pe-2 , ty získalo muzeum během loňského roku . Plánuje se celková rekonstrukce letounu, aby mohl být v budoucnu vystaven ve stálé expozici.

V uvedených prostorách bude zřízeno několik výstavních expozic. Především by zde měly získat místo proudové letouny první generace z přelomu 40. a 50. let minulého století. Na stejném místě budou vystaveny i bombardovací a bitevní letouny létající u nás po roce 1950. Další část expozice bude věnována sportovnímu letectví a to od doby jeho vzniku až do současnosti.

Do nových prostor se všichni návštěvníci pohodlně dostanou z Mladoboleslavské ulice a to ulicí Hůlkova ( první ulice vpravo směrem od muzea do města ) .

Pro všechny příznivce letectví bude na muzejní  ploše vystaven i v loňském roce zrenovovaný letoun L-160 (výrobce Orličan), k vidění bude také nádherný létající Zlín C-305 ve vojenském zbarvení. Ale ani to není vše. LOM PRAHA s.p. provedl rekonstrukci vrtulníku Mil Mi-4B , který se představí v nových barvách. Jde o podobu stroje  v jaké létal u Československého vojenského letectva na několika tehdejších základnách. U vrtulníku byla kompletně vyměněna jeho elektroinstalace, zasklení ( plexi ) a celá řada dalších dílů.

012 - Petljakov Pe 2 Kbely

Vstup do leteckého muzea Kbely zůstává zdarma , tak jako je tomu už po celou řadu výstavních sezón. Doufejme , že i letos nám vyjde pěkné počasí.

Tematicky související články

Leave a Reply