Pilotinfo

Muzejní noc v Leteckém muzeu Kbely nabídne tisíc klarinetů i gripen

Přidáno: 04. Červen 2013Autor:

Již desáté Pražské muzejní noci se v sobotu 8. června účastní i Vojenský historický ústav ve svých expozicích v Armádním muzeu Žižkov a Leteckém muzeu Kbely. Ve Kbelích budou v doprovodném programu k vidění pásma z představení Kdyby tisíc klarinetů Divadla pod Palmovkou, ale také stíhací letoun JAS 39 Gripen, Zlín C 305 či seskok parašutistů padákem.

Pražská muzejní noc je stálicí mezi společenskými a kulturními akcemi v hlavním městě, Vojenský historický ústav se na ní rovněž již tradičně podílí. V Leteckém muzeu Kbely a v Armádním muzeu Žižkov bude pro návštěvníky od 19.00 až do 01.00 připraven bohatý program. Vstup je pochopitelně ZDARMA.

LETECKÉ MUZEUM KBELY

Zvláštní program v Leteckém muzeu Kbely začíná v 19.15 a nabídne průlet historické letky nad areálem muzea. Následovat bude seskok výsadkářů. Součástí programu bude také několik ukázek výcviku služebních psů 24. zDL. Probíhat budou i ukázky letecké techniky s možností nahlédnout do kokpitu.

Každou celou hodinu proběhne dvacetiminutové pásmo z představení Divadla pod Palmovkou „Kdyby tisíc klarinetů“. V ukázkách se představí herci, zpěváci i divadelní kapela, zazní písně jako Tereza, Babetta či Dotýkat se hvězd. Součástí programu bude i přehlídka vojenské techniky ze sbírek VHÚ Praha, která se ve filmovém zpracování stejnojmenného muzikálu objevila.

Diváckým atraktivní by měl být i odlet nadzvukového letounu JAS-39 Gripen, který bude během Pražské muzejní noci vystaven na letištní ploše ve Kbelích a návštěvníci si ho tak budou moci prohlédnout. Na zemi i ve vzduchu bude také k vidění historický letoun Zlín C 305 ze sbírek Vojenského historického ústavu, který byl minulou sobotu k vidění nad Vojenským technickým muzeem Lešany.

Během celého večera až do cca 22.00 budou v areálu LM Kbely probíhat dětské hry – závod pro děti ve skákání v pytlích na vrtulové listy a běh s padákem na zádech.

Letecké muzeum Kbely vedle speciálního programu k Muzejní noci nabízí i své stálé expozice, které budou také přístupné návštěvníkům. Jde o expozice:

– Československé letectvo 1918–1924 (např. francouzský stíhací letoun SPAD VII z 1. světové války a první vojenský letoun čs. konstrukce Letov Š-2; expozice je doplněna ukázkou letecké dílny včetně dobového vybavení a součástí letadel).

– Československé letectvo 1925–1938 (navazuje na počátky čs. letectví a pokračuje až do roku 1938. K vidění je např. standardní čs. stíhačka Avia B-534 nebo první dopravní letoun čs. konstrukce Aero A-10).

– Letectví 2. světové války (letouny a další předměty vztahující se k činnosti čs. letců. Např. bitevní Iljušin Il-2m3 a stíhací Lavočkin La-7 nebo britské cvičné stroje De Havilland DH-82 Tiger Moth a Norduyn Harvard Mk.II.)

– Proudové letouny 1. generace (letouny Avia S-92, britské stíhačky Gloster Meteor F Mk.8 a De Havilland Vampire FB Mk.6, sovětský stíhací Jakovlev Jak-17 a americký cvičný Lockheed T-33 atd.)

– Československé letectvo po roce 1945 (téměř 60 letounů a množství dalších sbírkových předmětů, dokumentujících vývoj čs. vojenského, dopravního a sportovního letectví po roce 1945).

– Venkovní expoziční prostory (první proudový letoun používaný ČSA – Tupolev Tu-104, stroje významných typů západní konstrukce. Bojové letouny řady Mikojan-Gurjevič a Suchoj atd.)

– VÝSTAVA Letecká výroba na území Čech a Moravy v letech 1939-1945

Zlín C 305 OK OTE

Tematicky související články

Leave a Reply