Pilotinfo

Vojenské letecké muzeum Kbely představilo řadu novinek

Přidáno: 06. Květen 2019Autor:

Jak už jsme dříve uvedli, v sobotu 4.5.2019 se po pravidelné zimní přestávce otevřely brány leteckého muzea Kbely, nyní do 51. sezóny od jeho otevření pro veřejnost v roce 1968. Letošní otevření slavnostně zahájil ředitel VHÚ plk. Aleš Knížek a zahájení to bylo trochu netradiční – nejprve zazněla hymna Slovenska, pak teprve ta naše. Hned poté to vysvětlil: bylo to totiž na den přesně 100 let od tragického úmrtí generála Milana Rastislava Štefánika. V souvislosti s tím nechyběli jednak vojáci v dobových uniformách, ale také byl představen kanon, na kterém byla rakev s ostatky generála Štefánika při pohřbu převážena. Navíc v jednom z hangárů byly vystaveny také některé artefakty po tomto výjimečném muži, které má VHÚ ve svých sbírkách.

plukovník Aleš Knížek zahajuje sezónu 2019 letecké muzeum Kbely historická vozidla Aero

 

Na slavnostní zahájení také přijelo i několik automobilových veteránů, ty se poměrně rychle staly středem pozornosti a to zejména pro rodiny s dětmi, jejichž počet překvapil i řadu cizinců, ti dorazili ze Slovenska, Německa, Polska i Anglie. Starší manželský pár byl až z Texasu v USA. Pak se všem za letu představil renovovaný letoun Jak-11 za sbírek VHÚ, bohužel létal jen v ose vzletové a přistávací dráhy. Nevím, kdo v tu chvíli seděl na věži kbelského letiště, ale rozhodně by bylo vhodnější jako léta předešlá alespoň letovou ukázku směřovat blíže divákům, z nichž řada letoun skoro ani neviděla … Žádný stávající předpis by tím nebyl porušen, jen si asi někdo chtěl zjednodušit práci a nebo ? Krátká letová ukázka byla pěkná, snad si letounu více užijeme třeba na letošní Aviatické pouti v Pardubicích.

Avie 14FG  Praha Kbely Avie 14FG letecké muzeum Kbely

Z dříve avizovaných novinek mnoho návštěvníků uvítalo vystavení dalších letounů původně umístěných na ploše kbelské letecké základny – tedy Avie 14FG a IL-14 ještě se zbytky „vousů“ s nimiž o mnoho let dříve létala u našeho národního dopravce ČSA. Samozřejmě se na nich podepsal zub času, kdy zejména plátěný potah směrovky a křidélek letadel je velmi poškozen. Jak VHÚ již dříve uvedl a což plk. Knížek nyní připomněl: bude snaha dle možností tyto letouny renovovat a jak i věří do blízké budoucnosti umístit pod střechu nové haly. Jen čas ukáže, kdy a v jaké míře se to podaří. Byla k vidění také legendární Dakota v barvách čs. letectva. Jako opravdu povedenou ukázku renovace bych uvedl krásný nový kabát letounu Phantom, i o něm jsme naše čtenáře již informovali. Zářil skutečně novotou a je nyní vystaven v největší kbelské hale po boku MiGu-29. Ostatně při jeho příletu oba typy letounů letěly nad vrstvou oblačnosti vedle sebe, což dokumentovala i velkoformátová fotografie umístěná mezi oběma letouny.

McDonell Douglas F-4 Phantom II FGR Mk 2 McDonell Douglas F-4 Phantom II formation MiG 29 Czechoslovak Air Force a MD Phantom Royal Air Force

V jedné z hal byl nově veřejnosti představen  simulátor TL-39 pro letoun L-39 Albatros, který tam byl převezen z haly ÚLZ ve Střešovicích.

simulátor TL-39

V areálu Staré Aerovky do jednoho historického hangáru byl převezen letoun Su-25 , také nově nastříkán v „kabátě“, ve kterém létal před lety v našem vojenském letectvu. I tato renovace se povedla a stroj byl mnoha návštěvníky hojně fotografován. Co však bylo ve stejné hale pro mnohé překvapením, byla dle názoru mnohých ne právě moc povedená „maketa“ letounové střely V-1. Ačkoliv nebyl uveden její výrobce, připomíná originál jen velmi vzdáleně a co se týče barevného provedení, odpovídalo spíše maketě pro film dost vzdálené kamerám…Ale což, na ukázku možná pro úplné laiky poslouží a originál by asi byl nad finanční možnosti muzea. I tak se slavnostní start do nové sezóny povedl a na závěr ještě praktické upozornění : dva hangáry, které jsou nejblíže Letiště Letňany – odbočuje se k nim po příchodu do areálu Staré Aerovky vlevo – ty jsou z důvodu rekonstrukce uzavřeny po celou letošní a možná i příští sezónu. Všem pracovníkům VHÚ Praha patří velký dík za stále doplňování muzejní expozice, ta čítá dnes více než slušných 300 letadel, ze kterých je necelá polovina vystavena a deset je letuschopných. Pokud kbelské letecké muzeum letos třeba po letech navštívíte, jistě nebudete litovat. Do řady výstavních hal přibyly i další osvětlené vitriny s exponáty a na své si přijdou i rodiny s dětmi. Otevřeno je každý den kromě pondělí a to od 10:00 do 18.00 hodin.

Douglas DC 3 letecké muzeum Kbely Douglas DC 3 muzeum Praha Kbely Suchoj SU 25 Stará Aerovka letecké muzeum Kbely

Tematicky související články

Leave a Reply