Pilotinfo

Pamětní deska Ladislavu Říhovi

Přidáno: 21. Říjen 2013Autor:

Dnes bude v historické budově Obrazárny Špejchar Želeč u Tábora slavnostně odhalena pamětní deska Ladislavu Říhovi, příslušníkovi 311. bombardovací perutě RAF. Slavnostní ceremoniál se uskuteční za účasti válečných veteránů, Čestné jednotky AČR a Ústřední hudby AČR.

Ladislav Říha se narodil 27.10. 1916 v obci Želeč (u Tábora). Bohužel zahynul v pouhých pětadvaceti letech v noci z 3. na 4. března 1942 jako příslušník československé 311. bombardovací squadrony RAF.

Noc z 3 na 4 března 1942 byla jiná jak pro britské velitelství bombardovacího letectva, tak pro naší squadronu, která v jejím rámci operovala. Tehdy vůbec poprvé RAF bombardovala cíl v Paříži, konkrétně strategickou továrnu Renault, která pro německé nacionální socialisty vyráběla zejména nákladní automobily. Nálet skončil úspěchem, cíl byl zničen a ztrátou byl pouze jeden letoun. Bohužel to byl Wellington KX-K od československé bombardovací squadrony. A pro nás to nebyla ztráta jediná. Část našich bombardérů bombardovala německý Emden, aby odlákala německé stíhače od náletu na Paříž. Úkol se jim podařilo splnit, noční stíhači se soustředili na ně. Dva Wellingtony se vrátily poškozené, z toho jeden s padlým zadním střelcem a jeden se nevrátil vůbec. Na palubě Wellingtonu Mk. IC KX-A letěl jako navigátor F/O Ladislav Říha. Letoun ještě stihl odvysílat zprávu o tom, že byl napaden nočním stíhačem a pak se odmlčel navždy. Těla šesti členů posádky se nikdy nepodařilo nalézt.

Ladislav Říha zahynul v československé hodnosti nadporučík a teprve v devadesátých letech byl v rámci rehabilitací povýšen in memoriam do hodnosti podplukovník. Dnešním odhalením pamětní desky tak jen stále splácíme dluh našim hrdinům.

Wellington 311 čs bombardovací squadrona RAF

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.