Pilotinfo

Pozvánka na prezentaci knihy o cestě letounu Electra firmy Baťa kolem světa

Přidáno: 21. Září 2015Autor:

Uvedenou a na naše poměry unikátní publikaci připravil do stisku pan Ing.Arch.Petr Engliš, vnuk Josefa Engliše- výborného leteckého mechanika a současně šéfa leteckého oddělení firmy Baťa. On měl navíc to štěstí po čtyři měsíce doprovázet Jana Antonína Baťu na dlouhé cestě do mnoha zemí světa.

kokpit Baťovy Electry originál

Kokpit Lockheedu Electra L 10A se kterým J.A. Baťa letěl kolem světa

Nedílnou součástí publikace jsou raritní fotografie z rodinného archivu, vše je doplněno mnoha osobními vzpomínkami včetně materiálů z dobových článků zveřejněných tehdejším československým tiskem. Bezmála osm desítek let rodina Englišových pečlivě uchovávala opravdový poklad a dokument, který se samozřejmě týká i doby před druhou světovou válkou včetně klíčových událostí na tehdejší obchodně-politické scéně.

Lockheed Electra Jan Antonín Baťa

Interiér Lockheedu Electra L 10A se kterým J.A. Baťa letěl kolem světa

Cesta Electrou nebyla žádná procházka růžovým sadem s dívkou po boku. Naopak, ulétnutá vzdálenost více jak 34 000 kilometrů si vyžádala přes 118 hodin čistého letového času.   Nebyl to závod, ale obchodní cesta. I tak ovšem průměrnou rychlostí necelých 289 km/hod. letěli na tehdejší poměry opravdu rychle. Celokovový letoun firmy Lockheed vydržel i havárii v parku v Chicagu, na které mělo zásadní vliv opravdu špatné počasí. Letoun s imatrikulací OK-CTA byl nakonec opraven, aby se i on vrátil do dalších služeb v rámci baťovské letky.

Prezentace knihy se koná v úterý 22.9.2015 v pražském knihkupectví Fišer, Kaprova 45/10 a to od 16:00 hodin, všichni jsou srdečně zváni.

Baťa kolem světa kniha

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.