Pilotinfo

Přednáška o Josefu Dygrýnovi, československém pilotovi RAF

Přidáno: 31. Říjen 2018Autor:

Zítra se v Humpolci, ve Výstavním sále Muzea dr. Aleše Hrdličky na Dolním náměstí uskuteční první přednáška letošního cyklu Vědy v muzeu, s níž do muzea zavítají Jan Dygrýn a Josef „Joe“ Vochyán. Ti představí osobní život a válečnou činnost plukovníka in memoriam Josefa Dygrýna, DFM, jehož sté výročí narození si mohli všichni na jaře letošního roku připomenout ve Lhoticích a Lískách. Nejúspěšnější československý válečný pilot roku 1941 se narodil v Praze, ale vyrůstal na Vysočině, kde se také zformoval jeho záměr opustit okupovanou vlast a nabídnout své schopnosti zahraničním armádám, o nichž doufal, že se brzy střetnou s nacistickým nepřítelem. Jeho osud je popsán v řadě publikací, nicméně i po mnoha letech se podařilo objevit nové skutečnosti, které pomáhají dokreslit celý příběh. Součástí přednášky bude i výstavka dobových uniforem, výzbroje a výstroje.

Josef Dygrýn DFC pilot RAF

Přednášející

Mgr. Jan Dygrýn, Ph.D. rodák z Humpolce, absolvent místního Gymnázia dr. A. Hrdličky. V současné době žije v Olomouci, kde pracuje jako vysokoškolský pedagog a výzkumný pracovník na Univerzitě Palackého. Ve svém volném čase se kromě sportu věnuje rodinné a regionální historii. Plk. Josef Dygrýn byl bratrem jeho dědy.

Ing. Josef „Joe“ Vochyán, Ph.D. srdcař, aktivní člen spolku Čeští RAFáci. Dlouhodobě se vzdělávací a popularizační formou snaží o uctivou připomínku československých válečných letců. Formou prezentací a besed s veřejností přibližuje jejich osudy i důležité charakterové a morální rysy.  Podílí se na odhalování nových pamětních desek letcům RAF v Kraji Vysočina a o péči stávajících. Mottem jeho osobním i spolku Čeští RAFáci je “Věrni zůstaneme”.

Hurricane foto Derek Fergusson

Štítky: ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.