Pilotinfo

Speciální letecký poštovní projekt pro připomenutí československých letců v RAF

Přidáno: 23. Červenec 2013Autor:

Dne 13. srpna 2013 bude s.p. Česká pošta používat na poště “434 01 MOST 1″ speciální příležitostné poštovní razítko s tématikou našich letců bojujících za II. světové války v uniformách RAF. V této souvislosti – díly laskavému souhlasu britské RAF ((c) British Crown Copyright/MOD”) – vzniklo zvláštní vydání známek se speciálními kupony a vydání příležitostných poštovních dopisnic s tématikou našich Československých leteckých stíhacích perutí v RAF (310., 312., a 313.).

PŘÍLEŽITOSTNÉ POŠTOVNÍ ZNÁMKY (S KUPONY) ČESKÉ REPUBLIKY 2013

Proč je tato série (sada) tiskových listů nazývána speciální? Jejich vydání je umožněno díky laskavému souhlasu britské RAF s využitím originálních předloh znaků jednotlivých leteckých squadron (“(c) British Crown Copyright/MOD”). Druhým předpokladem pro vydání této sady tiskových listů s kupony byla možnost použití originálních fotografií pořízených fotografy britské RAF, které jsou dnes součástí sbírek londýnského Imperial War Museums (IVM). První tiskový list je věnován 310. československé stíhací peruti RAF, která vznikla 10. června 1940. Jednotka bojovala postupně na strojích Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire různých verzí. Historické fotografie jsou vždy doplněny znakem 310. squadrony, ten je i námětem posledního kuponu. Druhý tiskový list je věnován 312. československé stíhací peruti RAF, která vznikla 29. srpna 1940. Jednotka bojovala postupně na strojích Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire různých verzí. Historické fotografie jsou vždy doplněny znakem 312. squadrony, ten je i námětem posledního kuponu. Třetí tiskový list je věnován 313. československé stíhací peruti RAF, která vznikla 10. května 1941. Jednotka bojovala výhradně na strojích Supermarine Spitfire různých verzí. Historické fotografie jsou vždy doplněny znakem 313. squadrony, ten je i námětem posledního kuponu. Každý z vydaných tří tiskových listů (TL) s příležitostnými kupony (vytištěný v limitovaném nákladu) obsahuje vždy 9 ks poštovních známek České republiky nominální hodnoty „A“ (tuzemské výplatné, v den vydání ekvivalent 10,00 CZK, od 1. srpna 2013 ekvivalent 13,00 CZK) vzoru „Poštovní trubka“, dále 12 ks kuponů potištěných čtyřmi různými motivy.

K této příležitosti je dále vydávána speciální sada tří příležitostných poštovních dopisnic České republiky s motivy jednotlivých leteckých perutí. Pro vydání této ojedinělé sady bylo použití obrazů s rekonstrukcemi bojových akcí našich pilotů od malíře pana Vladimíra Urbánka, které jsou zakomponovány do filmových políček v levé části adresní strany každé z dopisnic. První příležitostná poštovní dopisnice je věnována 310. československé stíhací peruti RAF, která vznikla dne 10. června 1940. Jednotka bojovala postupně na strojích Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire různých verzí. Na obraze je stroj Hawker Huriccane Mk.I, P3143, „NN-D“, pilotovaný Sgt Bohumilem Fürstem (celkem pět jistých a jeden pravděpodobný sestřel), který dne 7. září 1940 během tvrdých bojů právě vrcholící vzdušné Bitvy o Británii sestřelil nepřátelský BF 109 pilotovaný Uffz Willim Goettingem. Druhá příležitostná poštovní dopisnice je věnována 312. československé stíhací peruti RAF, která vznikla dne 29. srpna 1940. Jednotka bojovala postupně na strojích Hawker Hurricane a Supermarine Spitfire různých verzí. Na obraze je stroj Supermarine Spitfire během akce „Ranger“ dne 25. srpna 1944 u stanice Raalte v Nizozemí. Cílem bojových operačních letů s označením „Rhubarb“ a „Ranger“ byly hloubkové útoky menších skupin stíhačů namířené proti dopravní infrastruktuře, letištím a jiným cílům na okupovaném území. Častou kořistí se stávaly vlakové soupravy. Třetí příležitostná poštovní dopisnice je věnována 313. československé stíhací peruti RAF, která vznikla dne 10. května 1941. Jednotka bojovala již výhradně na strojích Supermarine Spitfire různých verzí. Mottem 313. squadrony bylo „Jeden jestřáb mnoho vran rozhání“. Na obrazu je stroj Supermarine Spitfire LF.MK.IXC, MJ291, „NN-N“, pilotovaný Ottou Smikem v měsíci červnu 1944, kdy se 134. (spojený) československý stíhací wing zúčastnil leteckých operací podporujících vylodění spojenců v Normandii.

Každý z vydaných tří tiskových listů (TL) s příležitostnými kupony (vytištěný v limitovaném nákladu) obsahuje vždy 9 ks poštovních známek České republiky nominální hodnoty „A“ (tuzemské výplatné, v den vydání ekvivalent 10,00 CZK, od 1. srpna 2013 ekvivalent 13,00 CZK) vzoru „Poštovní trubka“, dále 12 ks kuponů potištěných čtyřmi různými motivy. Cena jednoho tiskového listu je 399,00 CZK/ks, cena série (3 kusy TL) 1197,00 CZK.

Všechny tři příležitostné poštovní dopisnice jsou nominální hodnoty „A“ (tuzemské výplatné, v den vydání ekvivalent 10,00 CZK, od 1. srpna 2013 ekvivalent 13,00 CZK) vzoru „Poštovní trubka“, přičemž byly vydány v limitovaném nákladu 1.000 kusů sad. Cena jedné dopisnice je 50,00 CZK/ks, cena série (3 kusy dopisnic) 150,00 CZK. Objednávku je možno zaslat na: pressfil.plzen@centrum.cz, nebo přímo zakoupit E-shopu: www.newsphila.com.

pohlednice RAF

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.