Pilotinfo

Zítra bude v Chotěboři odhalena pamětní deska Karlu Vykoukalovi

Přidáno: 18. Červen 2016Autor:

Díky neúnavné péči členů Czech Spitfire Clubu o zachování památky na československé letce, kteří během druhé světové války bojovali v řadách britského královského letectva, získá své připomenutí další z hrdinů. Tentokrát jím je chotěbořský rodák Karel Vykoukal, jeden z těch, kterým osud nedopřál dožít se vítězství a míru.

Karel vykoukal se narodil 20.12.1916 v Chotěboři a po krátké službě u dělostřelectva v československé armádě přešel k letectvu. Kromě Vojenské akademie v Hranicích na Moravě absolvoval Vojenské letecké učiliště v Prostějově. Ke dni 1938 byl zařazen jako stíhací pilot u Leteckého pluku 4, tehdy vyzbrojeném standardním stíhacím letounem československého vojenského letectva – Avií B 534.

Po okupaci českých zemí nacionálně socialistickým Německem odchází polskou cestou do odboje. Vzhledem k chaosu, který ovládal tehdejší Francii je příznačné, že vycvičený, kvalifikovaný pilot se během Bitvy o Francii do bojů nedostal. Příležitost, vrátit ponížení vlastní země budovatelům „Nové Evropy“ dostal až na britských ostrovech. Po dvouměsíčním působení v kádru 310 československé stíhací squadrony prošel službou u 111 britské a 313 československé. Vrcholem jeho předčasně ukončené kariéry byla služba u britské 41 stíhací squadrony, kde velel její A letce a u které také zaznamenal své první vítězství.

FLt Karel Vykoukal český pilot RAF

Bohužel 21.5.1942, se nevrátil z operačního letu nad Francií. V 5.55 odstartoval jako dvojka velitele 41. squadrony k ozbrojenému protilodnímu průzkumu, během letu zaútočili na německý rychlý torpédový člun, který sice poškodili, ale vzhledem velmi silné protiletadlové palbě se velitel squadrony na domácí základnu v Merstonu vrátil sám …

Tělo Karla Vykoukala se nikdy nenašlo. Jako připomínka jeho hrdinství a oběti bude od zítra na jeho rodném domě v Chotěboři, v Jiráskově ulici číslo 624 odhalena pamětní deska. Pokud mu chcete vzdát úctu osobní účastí, tak slavnostní akt začíná v 17.30.

olej na plátně českého pilota RAF Karla Vykoukala autor Vladimír Urbánek

Obraz Vladimíra Urbánka zachycuje Karla Vykoukala v kabině Spitfiru Mk VB, “MOESI ILIR”, BL581, během služby v řadách 313. československé stíhací perutě RAF

Štítky: , , ,

Tematicky související články

Leave a Reply

Údržba letadel
Pravidelná údržba letadla je základ pro jeho spolehlivost. Jsme držitelem oprávnění pro údržbu letounů.