Pilotinfo

10. Festival leteckých amatérských filmů již zítra!

Přidáno: 15. Srpen 2014Autor:

Zítra v sobotu šestnáctého srpna v deset hodin začíná na letišti ve Zbraslavicích již desátý (dá se říci, že jubilejní) ročník Festivalu leteckých amatérských filmů. Je to asi jediná možnost v Čechách, ale možná nejen zde, dorazit na filmový festival stylově – totiž letadlem. Projekce přihlášených snímků totiž probíhá ve velké klubovně na letišti ve Zbraslavicích. Stravování je po celý den zajištěno přímo na letišti. Ale zpět ko kořenům, parta leteckých a filmových nadšenců dostala před deseti roky nápad, snad k zahájení leteckého provozu na UL ploše v Chabeřicích. Kousíček od Zruče nad Sázavou. Začít promítat leteckou tvorbu filmových amatérů. Promítalo se ve stanu, vařil se guláš a zároveň k tomu se konal i slet UL letadel a i modeláři byli vítáni. Jak šel čas, bylo to v lukách u Chabeřic čím dál tím víc nepohodlné a s problémy. Proto se pořadatelé domluvili s aeroklubem Zbraslavice, že se FLAF přesune do klubovny zvící malého kinosálu. Vzhledem k velkému leteckému provozu letiště se silně omezil přílet UL letadel a tím leteckých návštěvníků. Je to velká škoda, protože nyní UL piloti ve velké většině zvládají radiokorespondenci i navigaci natolik, aby návštěva zbraslavického letiště pro ně nebyla problémem.

Ale zpět k promítání. Během minulých deseti let se podařilo získat k promítání mnoho zajímavých filmů a zítra, v den konání desátého ročníku určitě diváky může potěšit lehká rekapitulace vítězných snímků. Jak se píše v regulích filmového festivalu, koná se proto, aby i amatéři měli možnost mezi sebou porovnat své výtvory. Snažíme se na každý ročník získat odbornou porotu, která uvedené filmečky nejen zhodnotí, ale je schopná s autorem prodiskutovat, co udělal autor dobře, nebo co udělat dál, aby se jeho tvorba zlepšila. Pořadatelé celou akci pořádají zdarma a celý festival se uskutečňuje na základě vstřícného přístupu aeroklubu Zbraslavice. Nabízejí prostory i energii zdarma pořadatelům. Soutěží se o ceny, které poskytují laskaví sponzoři filmového festivalu.

Jak na Festival leteckých amatérských filmů?

Na letiště Zbraslavice se dostanete nejčastěji ze směrů od dálnice D1, případně severní cestou od Kutné Hory. Pokud pojedete od dálnice, sjedete nejspíše exitem 56 na Soutice a Zruč nad Sázavou. Budete pokračovat směrem na Kutnou Horu, a když projedete Zbraslavice až skoro na konec, minete benzínovou pumpu, za kterou první odbočka vede na letiště. Ze směru od Kutné Hory pojedete směrem na Zruč nad Sázavou a po vesnici Štipoklasy se před vámi ukáže letiště s hangáry. Před areálem letiště je místo k zaparkování mnoha aut a to vaše se tam jistě také vejde. A jelikož milujeme létání a předpokládáme, že i vy také, budeme velice rádi, když se nebude trápit ve svých vozech na českých silnicích, ale prostě a jednoduše přiletíte! Pro návštěvníky je kromě letiště k dispozici parkoviště pro cca 100 vozidel, ubytovací kapacity, letištní bar a bazén.

Kde, v kolik a za kolik?

Promítá se v prostorách velkého sálu letištního baru „u vrtule“. Jakmile uvidíte bazén, tak nejbližší dvoukřídlé dveře vedou do sálu místními honosně nazývaný velká hospoda, kde jsou pro vás připraveny nevídané kulturní zážitky. Začínáme v 10 hodin dopoledne, kdy zopakujeme retrospektivu úspěšných devíti let. Asi v 11 hodin začne přehlídka soutěžních filmů. Letos jich bude 12, což je koukání asi na dvě hodiny. Pak snad přijde i slíbený kouzelník. Tentokrát Dan Přibáň povypráví o cestě Afrikou s Trabanty. Součástí vyprávění je odpovídání na otázky z publika. Vstupné nijak neřešte. Vstupné není. Zvyšte o vstupné vaší konzumaci v letištním baru a udělejte naší hospodskou usměvavější!

Zázemí

Jak jsme již zmínili, je zde možnost doplnění tekutin a žaludků v malé hospodě, těsně sousedící s velkou hospodou, kde je možné dát si pivo, limo, horký párek, pro fajnšmekry klidně i studený a často lze počítat i s nějakou klasickou hotovkou do 80,- kč. Pivečko se točí Kácov 10° a Plzeň 12°. Pokud by se vám u nás velice líbilo tak, že byste chtěli zůstat i večer, je to samozřejmě možné. Aeroklub Zbraslavice má k dispozici i nějaké ubytovací kapacity, ale na ty je dobré se přeptat přes den. Pokud bude ubytovací kapacita volná, rádi vás ubytujeme za ceny do 150,- kč/noc. A Věřte, že večer v baru bývá často veselo tak, že tu chceme být každý víkend!

Festival leteckých amatérských filmů 2014 Zbraslavice

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadla Cessna
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.