Pilotinfo

Nejlepší letečtí sportovci roku 2016

Přidáno: 21. Březen 2017Autor:

Poněkud stranou zájmu našich sdělovacích prostředků se v pátek 10.3.2017 konalo v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi předání ocenění nejúspěšnějším leteckým sportovcům za rok 2016 a to pod záštitou předsedy poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. A je třeba říci naší široké veřejnosti: ani v leteckém sportu se rozhodně nemáme za co stydět, naopak! Uvedený ceremoniál pořádají každým rokem Aeroklub ČR, Letecká amatérská asociace ČR, Český balónový svaz, Klub leteckých modelářů Svazu modelářů ČR, Klub leteckých novinářů a také Plachtařský Old Timer Club.

Na pomyslnou nejvyšší metu dosáhl náš nejlepší akrobatický pilot Martin Šonka, pravidelně sklízející vavříny na celé řadě akrobatických šampionátů. Byl tak vyhlášen Osobností leteckého sportu za rok 2016. Získal pro naši vlast stříbro na mistrovství Evropy v klasické akrobacii i ve freestylu, tam dokonce nenašel soupeře a zlatá medaile byla jeho. Někdy zapomínáme i na tolik populární „malé“ létání, to ale v Boleslavi naštěstí neplatilo. Nejlepším sportovcem Letecké amatérské asociace se stal ostřílený pilot ultralehkých letounů Ivo Lengál, úřadující mistr světa v dané kategorii pro rok 2016. Ultralighty vídáme na drtivé většině našich letišť a přiznejme si, nebýt jich, po dolétání klasických Trenérů by řada aeroklubů snad ani neměla vlečnou …

Martin Sonka (CZE) - Lifestyle

 

V druhém bloku programu se dostalo na předání ocenění i dalším osobnostem či přínosu pro naše letectví. Oceněni tak byli vydavatel knih s leteckou tématikou Arnošt Moucha /Svět Křídel, Cheb/, dále známý publicista Petr Kolmann i zkušený letecký mechanik Jaroslav Anýž, ten má podíl na bezpečném přeletu letounu Lockheed L-10A Electra z USA až na Točnou. A došlo i na poctu pro pilota stroje s rotující nosnou plochou. Ocenění za svůj mimořádný etapový let za polární kruh převzal pilot vírníku Pavel Březina a také Letecké muzeum v Kunovicích. Jeho kolektiv cenu získal za doslova heroickou demontáž Tupolevu TU-154M „Naganský Express“ a jeho náročný převoz ze Kbel do Kunovic. Za muzeum cenu převzal Martin Hrabec. Ceny rovněž obdrželi naši čeští držitelé rekordů v letu balónem Vladimír Lacina s jeho posádkou tvořenou Janem Suchým a Ondřejem Kostrhunem. Ocenění dále získali piloti ultralehkých letounů Jan Bém s Lucií Dolejšovou, oba jsou držiteli světového rekordu v dané kategorii letadel.

A zde už je ocenění jednotlivců dle leteckých sportů :

Letecká akrobacie – Martin Šonka (mistr Evropy freestyle 2016, vicemistr Evropy 2016 v klasické akrobacii)
Všeobecné letectví – Juraj Čekan a Petr Jonáš (mistři světa advanced 2016)
Bezmotorové létání – Petr Krejčiřík (6. místo GP 2016, 12. místo MS 2016)
Ultralehké létání – Ivo Lengál (mistr světa 2016)
Motorový paragliding – Luboš Závorka a Daniel Trochta (mistři světa 2016)
Závěsné létání – Dan Vyhnalík (3. místo ME 2016 v týmech, 7. místo ME 2016 jednotlivci)
Balónové létání – Petr Kubíček (3. místo na FRENCH OPEN)
Paragliding – Stanislav Mayer (2. místo v extrémním hike and fly závodě X-PYR 2016)
Parašutismus – Libor Jiroušek (mistr světa 2016)
Letecké modelářství – Tomáš Andrlík (mistr světa 2016)
Plachtařský Old Timer Club – Josef Kolman (vítěz Poháru Plachtařského Old Timer Clubu)

Ačkoliv letecké sporty až snad na pár výjimek nejsou největšími taháky pro diváky, přesto si všichni svá ocenění plně zaslouží. V naší zemi máme opravdu mimořádně silnou leteckou tradici a to od výroby letadel až po mimořádné sportovní výkony jejich pilotů. Naše státní hymna bývá pravidelně slyšet na řadě leteckých soutěží v zahraničí a tak máme radost ze všech oceněných pilotů, novinářů či leteckých nadšenců. Ostatně bez nich by se naše letectví obešlo jen velmi těžko …

sportovci 2016 foto AČR

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadla Cessna
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.