Pilotinfo

Slet československých letadel 2019 byl v Mladé Boleslavi

Přidáno: 26. Červen 2019Autor:

Již šestý ročník Sletu československých letadel se uskutečnil letos od pátku 14.6. až do neděle 16.6.2019. Loni to bylo pro všechny účastníky z ČR poněkud dále, stejná akce proběhla na letišti ve slovenské Trnavě. V letošním roce sice počasí přálo koupání chtivým jedincům, avšak pro historické letouny a speciálně pro jejich motory bylo velkým problémem. Aby ne, teploty překračovaly hravě třicítku a tak kdo mohl, utíkal se do stínu křídel či místního aeroklubového zázemí …

Celý slet začínal již v pátek, kdy se na boleslavské letiště začali slétat první účastníci. Téměř symbolicky jako jeden z prvních přilétl z Maďarska velmi pěkný Zlín Z-526M Trenér se zajímavou registrací HA-EVA a to po tříhodinovém letu z Budapešti. Solidní výkon v letním počasí! Postupně se slétali i další účastníci včetně dalších ze zahraničí. Nakonec bylo k vidění 65 letounů a z nich vzlétlo v sobotu ve velkoskupině dvacet pět z nich. A pro zajímavost – v roce 2017 bylo na letišti sletu v Jaroměři 63 letadel a 445 účastníků, letos v Boleslavi bylo již zmíněných 65 letadel, ale krásných 850 účastníků! Vzestupná tendence akce jednoznačně svědčí o zájmu majitelů letadel, pilotů, fotografů a vůbec všech spřízněných duší československé aviatiky, což je jen dobře!

Slet československých letadel 2019 stojánka letadel Slet československých letadel 2019 řada Trenérů

Součástí bohatého programu byla i panelová diskuse v rámci tématu Ženy v čs. letectví. A že jich za ty mnohé desítky let bylo víc než dost! Účastníci sletu vzpomněli také na nedávno zesnulého pilota-akrobata, výborného organizátora, ale především solidního člověka Jiřího Kobrleho. Sletu se zúčastnila i jeho paní Ivana Kobrlová a někteří členové jejich rodiny. „Sir“ – jak jej mnozí přezdívali, byl od nepaměti významnou osobností našeho letectví. A právě paní Kobrlová předala první ocenění „Osobnost Sletu“ a tou byl letos rovněž významný pilot – Vladimír Peroutka.

Slet československých letadel 2019 Zlín Z 130 Kmotr

V Boleslavi bylo k vidění mnoho krásných letounů, tak se alespoň zastavme krátce u několika z nich. Zlín Z-126 Trenér s registrací OK-JHC je filmovou hvězdou. Ne, to není překlep, jelikož se stal jedním z protagonistů již natočeného filmu Narušitel a s ním dorazil i jeho pilot pan Vladislav Balda. Je velmi dobré, když můžeme vidět plnokrevného zástupce čs. letecké výroby v současné filmové tvorbě. Dorazil i málo vídaný větroň LG-130 Kmotr s registrací OK-1260, ten byl vyroben v roce 1951 a je to velmi cenný kus – poslední letuschopný na světě!!! Bylo jich vyrobeno pouze 40 kusů a tak byl velmi fotografovaným objektem a později předvedl i hezkou letovou ukázku. Možná se vtírá do budoucna i poněkud „kacířská“ myšlenka. Co takhle uschopnit další legendární československé letouny, aby se opět po mnoha letech mohly objevovat na nebi? Jistě, vše je o financích a leteckém úřadu (raději nejmenovat…), ale když zde máme zapálené letecké podnikatele, třeba se to i podaří. Pěkný byl i další zástupce tichých křídel a to v rovněž žlutém kabátě. Nádherný akrobatický větroň Luňák také nepatří ke kouskům všedních dnů, naopak. Zástupce klasicky stavěných kluzáků nemohl chybět ani v Boleslavi. A jeho akrobacie byla opravdovou pastvou pro oči a pilot Roman Šlapáček ukázal bezmotorovou stíhačku v tom nejlepším světle.

Slet československých letadel 2019 Zlín Z50LS

Další klasickou ukázkou akrobacie byla sestava zalétnutá na letounu Zlín Z-50LS s registrací OK-FAI patřícímu Aeroklubu ČR, ten je doma na letišti v Moravské Třebové. Pěkně zalétnuté číslo programu nám všem připomnělo chvíle, kdy tyto letouny právem sklízely vavříny na světových akrobatických soutěžích a naše reprezentace domů vozila ty nejcennější medaile. Ostatně dodnes patříme ke světové akrobatické špičce a zlínské padesátky na tom rozhodně mají svůj podíl. Došlo i na již tradiční společnou skupinovou fotografii, fotograf Jakub Vaněk se vyšplhal na vůz hasičů a z nadhledu vyfotil všechny účastníky sletu. Dalším bodem programu byla velkoskupina čs. letadel, což bylo také jedním z taháků celé akce. Start a následná formace byla zážitkem pro všechny zúčastněné a mnozí byli rádi, že se ve skupině udrželi. Jedni letěli skoro na plný výkon motoru, zatímco jiným drnčel zvonek pádové rychlosti a byli rádi, že letí …

Slet československých letadel 2019 skupina účástníků Slet československých letadel 2019 velko skupina

 

Zlín Z-142 je pro mnohé „plankton aeroklubů“, že jej na letištích díky počtu létajících letadel tohoto typu jen přehlížejí. Co se ale v Boleslavi opravdu nedalo přehlédnout, byla parádní akrobacie Karla Vobořila právě na tomto typu. To se muselo vidět! Nebývale čistě zaletěné a poctivě utahované figury dávaly všem znát, jak mašinu má pan pilot „v ruce“ a po přistání se mu dostalo pořádného potlesku. Ostatně dodnes se na těchto typech závodně akrobacie létá a většina našich špičkových akrobatů létala své první kotrmelce i na těchto strojích. Rovněž další akrobatické vystoupení stálo za sledování. Jiří Havliger a Zlín Z-126 – opět bylo kam koukat a i přes slabší výkon motoru ve velmi horkém počasí byly všechny figury velmi pěkně zalétnuty. Pestré zbarvení letounu jej řadilo k nejkrásnějším, které se tam slétly.

Slet československých letadel 2019 Zlín Z 142 Slet československých letadel 2019 Zlín Z 126

K vidění bylo samozřejmě mnoho dalších letadel včetně opravdových veteránů, například stále létající dvoumotorové klasiky Aero 45 z roku 1956 (OK-KGB) a pak také letouny L-200 Morava (L-200 i L-200D). Kéž by nám ve vzduchu vydržely co nejdéle! Ostatně i počty letadel Meta Sokol se povážlivě snižují, nálety maxim na draku letadel se blíží a některé z nich už jen vídáme smutně stát bez motorů, někdy i bez křídel v rozích hangárů a to je škoda.

Aero Ae 45 Slet československých letadel 2019 L 200 a L 40 Slet československých letadel 2019 L 200 Morava Slet československých letadel 2019 Let L 40

Letošní ročník sletu se vydařil na výbornou a sluší se závěrem poděkovat všem – účastníkům i vystupujícím za velmi zajímavý letový program. Ten by nebyl možný bez všech partnerů, sponzorů a poděkování samozřejmě patří i boleslavskému aeroklubu, bez jehož zázemí by nebylo možné takovou akci ani uspořádat. Těšme se již nyní na další ročník, na jehož organizaci pořadatelé začínají pracovat.

Slet československých letadel 2019 Zlín Z 526AFS V Slet československých letadel 2019 Zlín Z 37 Čmelák Slet československých letadel 2019 začátek sletu

Tematicky související články

Leave a Reply

Prodej letadla Cessna
Prodej letadel Cessna a Maule, prodej leteckých motorů Lycoming a náhradních dílů s nízkými cenami.