Pilotinfo

Albatrosy v barvách Breitling Jet Teamu dobyly Ameriku

Přidáno: 28. Listopad 2016Autor:

Největší profesionální akrobatický tým na proudových letounech, Breitling Jet Team, ukončil své první turné po Spojených státech a Kanadě. Sedmičlenný tým, který létá na českých letounech Aero L 39C Albatros, se během dvou let zúčastnil třiceti leteckých dnů a sedmdesáti veřejných leteckých vystoupení, během kterých postupně přistál v pětatřiceti státech. Breitling Jet Team, který jsme měli možnost několikrát vidět i v České republice, je známý tím, že svou skupinovou akrobacii předvádí při rychlostech okolo sedmi set kilometrů v hodině, a to pouze v třímetrových rozestupech! Své první turné na severoamerickém kontinentu završil tým, který nese jméno švýcarského výrobce hodinek, vystoupením na Breitling Huntington Beach Airshow v Kalifornii.

breitling jet team přílet na lakeland

Americká Tour byla naprosto neuvěřitelným zážitkem” říká vedoucí Breitling Jet Team, Jacques Bothelin. “Je pro mě velkou ctí zprostředkovat to, co pro letectví symbolizuje značka Breitling pro statisíce fanoušků a přitom zažít nezapomenutelné okamžiky, jakými bylo například létání nad Manhattanem.” Breitling Jet Team absolvoval řadu spektakulárních letů přes některé z legendárních míst ve Spojených státech, jako jsou Grand Canyon, Mount Rushmore, Golden Gate Bridge nebo Monument Valley.

breilting jet team nad San Franciskem

Své umění piloti přestavili nejen divákům na zemi, ale některým vzácným hostům i „na vlastní kůži“. Na palubě jednoho z Albatrosů tak jako vzácný host letěl veterán amerického válečného námořnictva a astronaut na penzi Mark Kelly. „Horká křesla“ vodochodských jetů ale vyzkoušeli například piloti akrobatické skupiny amerického námořnictva Blue Angels, kteří pro své vystoupení používají stíhačky F 18, nebo „žokejové“ kanadských Snowbirds.

breitling jet team nad New Yorkem

Jak řekl Jim DiMatteo, bývalý příslušník amerického námořnictva a v současnosti ředitel Breitling Jet Team American Tour: „Pro FAA byl francouzský tým, létající na českých letadlech, placený švýcarským výrobcem hodinek, velkou neznámou. Dalo nám to nějakou práci všechny zodpovědné přesvědčit, ale dnes můžeme být všichni pyšní na výsledek.“

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.