Pilotinfo

Breitling Jet Team na letošní Aviatické pouti

Přidáno: 10. Březen 2017Autor:

Čas letí jako bláznivý a letošní Aviatická pouť na letišti v Pardubicích se koná ve dnech 3. a 4. června. Nyní pořadatelé ohlásili další opravdový tahák pro všechny letecké nadšence bez rozdílu věku – po Lockheedu Constellation přiletí ze stejné „stáje“ světoznámý Breitling Jet Team létajících na v tuzemsku vyrobených proudových letounech L-39C Albatros! „Již nyní můžeme s hrdostí oznámit, že se nám podařilo zkontaktovat a do programu zařadit asi světově nejznámější soukromou akrobatickou skupinu Breitling Jet Team, která létá na československých proudových letounech Aero L-39 Albatros. To, že Francouzi reagovali na naši poptávku, jistě svědčí o alespoň evropském významu Aviatické pouti. Návštěvníci tak letos uvidí velice dynamické skupinové vystoupení šestice proudových letadel. Jedná se o první vystoupení uskutečněné na pardubickém nebi od dob prvního vzletu Ing. Jana Kašpara v roce 1910. Návštěvníci Aviatické pouti tak budou mít jedinečnou příležitost sledovat umění pilotů, jež jsou ozdobou řady předních světových airshow,“ říká k potvrzené účasti skupiny Breitling Jet Team Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.

Breitling Jet Team Aviaticka pout 2017 Aero L 39

Uvedenou akrobatickou skupinu není třeba dlouze představovat, ostatně na našem nebi se již v minulosti objevila. Létání na proudových letounech v těsné formaci a rozestupy kolem tří metrů a v rychlosti přes 700 km/hod. není opravdu jednoduché. Pilotáž musí být opravdu přesná, rozhodování rychlé a soustředění maximální. V opačném případě by to dopadlo velmi špatně, není zde čas ani prostor na chyby. Piloti předvádí skutečný vzdušný balet. Ostatně jak řekl vedoucí pilot celé skupiny Jacques Bothelin s originální přezdívkou „Speedy“: „Létání s jety je krásné, ale teprve v podání celé akrobatické skupiny vynikne jeho krása naplno. Samozřejmě, náš trénink je velmi náročný, jelikož si prostě nemůžeme dovolit v té rychlosti nějaké chyby. Jednotlivé figury volíme s ohledem na diváka tak, abychom mohli využít úžasných vlastností našich letounů naplno při zachování maximální bezpečnosti pro všechny. Chci ale zdůraznit jednu věc – náš úspěch je díky tvrdé práci celého týmu, u nás totiž neexistuje nějaká méně náročná pozice v sestavě, prostě pracujeme všichni najednou a to naplno. Na své kolegy se mohu absolutně spolehnout, bez toho byste takovou akrobacii prostě létat nemohli“.

Breitling Jet Team Aviaticka pout 2017 Pardubice

On sám má nelétáno velmi slušných 11500 hodin na neuvěřitelných 145 typech letounů (!!!) a také přes 2800 veřejných vystoupení v 25 zemích celého světa. Všichni piloti nenechají na naše „Albíky“ dopustit, podle nich jde o spolehlivé letouny, velmi dobře ovladatelné a i jejich údržba běží bez velkých problémů s dobrým přístupem ke všem nutným servisním místům. Chválí si ovšem i mechaniky, bez kterých by toho opravdu moc nenalétali. Ti s nimi cestují doprovodným letounem Fairchild Metro III, což je dvoumotorový turbovrtulový malý dopravní letoun starší, ovšem spolehlivé konstrukce. V Pardubicích Breitling Jet Team předvede jejich standardní sestavu pro rok 2017, ta byla upravena a doplněna o pár novinek. Jak už jsme loni na našem serveru psali, tato akrobatická skupina v roce 2016 vystupovala po USA, kde sklidila velký úspěch na řadě leteckých dnů. Pokud budete mít čas a přijedete do Pardubic, uvidíte nesmírně dynamickou letovou ukázku, na kterou budete ještě dlouho vzpomínat. Navíc skupina Albatrosů létajících s nezbytným „kouřem“ přitahuje mimo diváky objektivy mnoha fotografů a televizních kamer. A kdo ví…, třeba ještě někdy v budoucnu uvidíme i podobnou akrobatickou skupinu na proudových letounech s našimi výsostnými znaky. Rozhodně by jim to ve vzduchu slušelo! Měli by na co navázat, kde jsou ty časy předvádění L-410 Szobi Kvartetu nebo skupiny Duha létajících na strojích Suchoj  SU-22M4 z Náměště … Na letišti v Pardubicích bude dále bohatý doprovodný program i pro děti, takže si přijdou na své i ti nejmenší. Třeba někdo z nich do budoucna také usedne za knipl vojenského nebo dopravního letounu. Na shledanou v Pardubicích a hlavě – kéž přeje počasí!

Breitling Jet Team Aviaticka pout 2017

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.