Pilotinfo

Breitling Jet Team s Albatrosy vyráží na turné po USA

Přidáno: 18. Prosinec 2014Autor:

Akrobatickou skupinu Breitling Jet Team létající na sedmi letounech L-39C Albatros není třeba dlouze představovat. Pro následující sezónu se během roku 2015 vydají na vůbec první turné po USA. Sedmička zkušených akrobatických pilotů zatím postupně navštívila 36 zemí světa a nedávno jsme je měli možnost vidět i u nás, když využili letiště ve Vodochodech na jedné ze svých cest. Navíc v pátek 6.9.2013 se zastavili na ruzyňském letišti v Praze, kde proběhlo představení celé akrobatické skupiny zástupcům médií a pozvaných VIP hostů. Doma jsou ve francouzském Dijonu a společně létají na různých akcích už od roku 2003. Původní pětice Albatrosů byla postupně doplněna dalšími dvěma letouny stejného typu. Jsou tak v současné době největší čistě civilní profesionální skupinou létající na proudových letounech. Na přehlídce CIAF 2013 v Hradci Králové o několik dnů později ukázali našim divákům vybroušenou sestavu, když létali utažené figury se vzdáleností kolem 3 metrů od sebe !

L-39C Albatros

Létání akrobacie v těsné formaci rychlostí kolem 700 km/hod. ( 435 mph ) není právě jednoduchou záležitostí a občas pánové dostanou zabrat i díky počasí… Zkušeným vedoucím celé skupiny je Jacques Bothelin s přezdívkou Speedy. On je zároveň jediným „civilem“, protože všichni ostatní členové akrobatické formace dříve létali jako vojenští piloti nadzvukových stíhacích letounů. Jejich Albatrosy vyrobené v naší zemi pocházejí ze stavů ukrajinského vojenského letectva a všechny prošly generálními opravami, aby byly schopny náročného akrobatického létání. Vlastní údržbu pro ně zajistil pražský LOM Malešice včetně nezbytného zásobování náhradními díly.

L-39C Albatros

Před nedávnem Breitling Jet Team úspěšně završil jejich evropské turné . Sedmičku Albatrosů tak viděly stovky tisíc diváků v Itálii, Švýcarsku, Německu, Francii, Anglii a také v sousedním Polsku. Pro rok 2014 došlo k určité změně – poprvé se celá skupina představila na berlínské letecké přehlídce ILA. To bylo pro ně poctou, protože obvykle dostávají přednost skupiny letounů létajících pod hlavičkou vojenského letectva. Zajímavým počinem bylo i společné létání se světoznámou skupinou Frecce Tricolori v rámci jednoho projektu na podporu lidských práv ve světě. O něco později si zalétali i s anglickými kolegy – se skupinou Red Arrows, které tak blahopřáli k jejich padesátému výročí založení. Výrazným mezníkem Breitling Jet Teamu byla ovšem cesta po asijských zemích během roku 2012. Nalétali přes 45 000 kilometrů a zastavili se na řadě míst včetně Ruska, Číny, několika zemí jihovýchodní Asie, dále pokračovali přes Jižní Koreu až do Japonska.

L-39C Albatros

 

Jejich prvním veřejným vystoupením v USA bude známá SUN N´ FUN pořádaná ve dnech 20.-26.4.2015 v Lakelandu na Floridě. Celé turné bude vrcholit akrobacií na letecké přehlídce Vectren Dayton Airshow pořádané 20.- 21.6.2015 v Daytonu, stát Ohio.

FRANCE BREITLING

Bretiling Jet Team je součástí obchodní strategie známého špičkového výrobce hodinek a to nejen pro piloty. Firma Breitling založená již v roce 1884 se stala opravdovou legendou ve svém oboru a jejich hodinky nosila pěkná řádka pilotů létajících na klasických vrtulových letounech během druhé světové války. Model „Navitimer“ se stal téměř povinnou výbavou mnoha leteckých profesionálů po celém světě. Pomyslným vrcholem jsou hodinky vybavené nouzovým vysílačem polohy, aby bylo možné rychle lokalizovat místo, kde je po katapultáži pilot letounu a tím zajistit potřebnou pomoc co nejrychleji. Miniaturní vysílač vysílá na dvou frekvencích, aby byla vyšší šance pro jeho zaměření z paluby letounu nebo vrtulníku, případně i pomocí sítě satelitů.

FRANCE BREITLING

Hromadné starty celé akrobatické skupiny jsou opravdovým svátkem pro všechny příznivce letectví. Nás může navíc těšit, že tato skupina létá na strojích vyrobených v naší zemi, i když původně dodaných do zahraničí. Popřejme tedy celé sedmičce Albatrosů úspěch na jejich zámořské cestě a přejme si, aby nás navštívili třeba už v sezóně 2016. Celému týmu se v ČR líbí a navíc pracují na dalším vylepšení jejich akrobatických sestav. Rozhodně se máme na co těšit !

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.