Pilotinfo

Čeští závodníci v Abu Dhabi bez bodů

Přidáno: 13. Březen 2016Autor:

První závod letecké série Red Bull Air Race 2016 nevyšel našim závodníkům úplně podle jejich představ. Martin Šonka se již v kvalifikaci trápil hlavně s technikou a bylo znát, že na jeho novém stroji ho čeká ještě mnoho práce, než se ho podaří dotáhnout do stavu, kdy na něj bude spolehnutí. Trochu je i znát, že se s novým strojem také sžívá po stránce pilotáže. Petr Kopfstein, jak sám konstatoval ve svém úvodním medailonku v rámci televizního přenosu dorazil zejména sbírat zkušenosti. Jak ukázal závod, tak i Petr má svém letadle dostatek prostoru pro ladění, v jeho případě půjde zejména o váhu stroje.

Martin Šonka Abu Dhabi závod Red Bull

Jako první nastoupil do rozstřelu Martin a to proti zkušenému Nicolasi Ivanoffovi (pozdějšímu vítězi). Bohužel v bráně, po které následuje divácky nejvděčnější vertikální manévr přišla diskvalifikace. Již v trénincích Martin ve stejném místě několikrát překonal hranici maximálního povoleného přetížení a jednou přeletěl hranici bezpečnostní zóny. V závodě si bohužel vybral to druhé, tedy překročení bezpečnostní zóny a následovala diskvalifikace. “Nenašel jsem zkrátka takovou trajektorii, kterou bych neporušil ani jedno z pravidel. Trať je v tomto místě opravdu na hraně, v podstatě v tu chvíli nezávodíte, ale musíte místo toho hlídat přístroje, abyste to proletěl správně. Je to skoro loterie. Bylo to ale pro všechny stejné. Jiní to zvládli, nám se to bohužel nepodařilo. Vůbec to byl ale divoký závod. Třeba jednoznačný favorit a vicemistr světa Australan Hall také nepostoupil z prvního kola, což nikdo nečekal.” Výsledkem tak bylo, že stejně jako v loňské sezóně Martin neprošel již prvním kolem Round of 14 a na jeho bodovém kontě je zatím 0.

Šonka Abu Dhabi 2016 studie letu

Hned v dalším souboji nastoupil druhý český závodník, Petr Kopfstein proti japonskému pilotovi Yoshihide Muroyovi, který oproti Petrovi rozhodně nelétá v královské třídě Master Class prvním rokem. Petr letěl podle svého předsevzetí s důrazem na bezpečnost a rychlost nechal na druhém místě, možná jak po závodě sám přiznal až trochu příliš. “S výsledkem jsme spokojení, naše taktika byla letět hlavně bezpečně bez překročení bezpečnostních pravidel. Postup proti Yoshimu by byl možný jen v případě jeho hrubé chyby a vzhledem k tomu, že před vstupem do trati znal můj čas, nemusel riskovat a letěl na jistotu,” komentuje svůj let sedmatřicetilý pilot z Karlových Varů, který reprezentuje Team Spielberg.

Petr Kopfstein RBAR Abu Dhabi 2016

Na stupně vítězů v Abu Dhabi vystoupali Nicolas Ivanoff (1 místo, celkově 15 bodů), Matthias Dolderer (2 místo, celkově 12 bodů) a Francois Le Vot (3 místo, celkově 9 bodů).

Druhý závod letošního šampionátu bude v rakouském Spielbergu, “domácí” a zároveň nejoblíbenější trati Petra Kopfsteina. Jeho tým chce do 23. 4., kdy se druhá zastávka mistroství světa uskuteční, pracovat hlavně na letadle. “Musíme ještě trochu poladit nastavení, také váha není ideální,” říká Petr.

Petr Kopfstein Abu Dhabi 2016 Red Bull Air Race

A ladění bude čekat i Martina. Ví, že ho čeká hodně práce na novém letadle, které zatím není dostatečně rychlé. Navíc s ním potřebuje co nejvíce létat, aby si na něj zvykl. “Chová se jinak, než náš starý stroj, v některých manévrech je pak ten rozdíl opravdu velký. I kvůli počasí jsme tady nenalétali to, co jsme potřebovali a nenasbírali jsme ani potřebná data, abychom podle nich mohli zvyšovat výkonnost letadla. Dále se stále potýkáme s neustálým přehříváním motoru a tím pádem i ztrátou výkonu. To musíme před dalším závodem jednoznačně odstranit, jinak se nepohneme dál. Nemáme body a tím pádem jsme se závodem hodně nespokojení. Celý tým teď čeká hodně práce. Věříme, že na Spielberg dorazí stejně jako vloni hodně českých fanoušků a rozhodně se jim budeme chtít ukázat v lepším světle.

Martin Šonka pilot

Petr Kopfstein Red Bull Air Race pilot 2016

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.