Pilotinfo

Deníček akrobata: Počasí vs. akrobati – 2 : 0

Přidáno: 29. Červenec 2011Autor:

Kyselé úsměvy, vtipy na téma počasí a z nebe padá a padá …. voda je úplně všude. A co dělají akrobati během takových dní?……nic, tedy skoro nic (užitečného). Organizátoři se snaží zamaskovat bezradnost a tak nařizují kontrolu volných sestav…..každý ze závodníků má povinnost připravit svůj volný program – tady si dovolím drobný exkurz do nitra akrobacie (věci znalí mi to prominou). Akrobacie se lítá “po sestavách”, podobně třeba jako krasobruslení. Sestavy jsou tvořeny jednotlivými prvky (názvy nejjednodušších z nich jsou obecně známé: vývrtka, přemet,….),další, složitější a je jich několik tisíc, už ani název nemají a rozlišují se proto katalogovými čísly.

První sestavou na soutěži je “Povinná”, výstižnější je však anglický název “Known” protože je skutečně soutěžícím “známá”. Akrobatická asociace ji publikuje vždy rok dopředu a tak má každý závodník možnost si ji natrénovat. Volná sestava je naproti tomu individuální záležitostí každého akrobatického pilota. Musí obsahovat některé typy prvků, ale jinak si každý soutěžící do ní může dát, co chce, resp. co rád lítá. Pochopitelně, aby sestavy byly porovnatelné, každá figura má svůj koeficient obtížnosti a volná sestava pro kategorii Unlimied musí obsahovat alespoň 10 prvků s celkovou obtížností 230. Sestava se potom zakreslí speciálním akrobatickým písmem, spíše hieroglyfy ….jak to v praxi vypadá je vidět na obrázku (moje volná sestava pro rok 2011)

O dalším dění v tomto „vzdušném krasobruslení“ Vás budeme pravidelně informovat nebo novinky naleznete na webových stránkách mistrovství www.wagac.com.

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.