Pilotinfo

Martin Šonka dnes v Abu Dhabi řešil technické problémy

Přidáno: 10. Březen 2016Autor:

Už jen den zbývá do ostrého startu prvního závodu letošní série Světového šampionátu Red Bull Air Race. Pro české letectví to bude historický moment, v Abu Dhabi se totiž v nejvyšší kategorii Masters objeví hned dva čeští piloti, Martin Šonka a Petr Kopfstein. Martin, který v loňském šampionátu skončil celkově čtvrtý, bohužel hned na začátku hlásí problémy s novým strojem.

letadlo Red Bull Air Race 2016 Martin Šonka

Těšili jsme se na začátek sezóny, teď ale náladu nemáme úplně nejlepší. Hned při prvních testech jsme odhalili zásadní nedostatky. Motor se rychle přehřívá a s tím nejde moc dobře závodit. Moc času nezbývá, přesto se pokusíme  s tím něco udělat. Možnosti tady na místě jsou ale velmi omezené,” smutně konstatoval Martin. Na nový stroj se přitom těšil, je to poslední vývojová verze speciálu přímo pro Air Race a maďarský závodník Peter Besenyei s ním odlétal pouhých pět závodů. “O některých problémech jsme věděli a v zimní přestávce na nich pracovali. Hned první zátěžové lety v horkém počasí ale ukázaly, že je to mnohem závažnější, než  se zdálo.

Martin dopředu nic nezdává, nicméně ví, že budou potřeba velké změny. “Pravděpodobně budeme muset dokonce úplně vyměnit velké části oplastování v přední části letadla a to tady na závodech není možné. Budeme se prát ze všech sil o co nejlepší výsledek. Pokud by nám soupeři utekli hned na začátku sezony, bylo by těžké je pak dohnat. Ale jsme nohama na zemi a víme, že s problémy, se kterými se tady potýkáme, moc vysoko mířit nemůžeme,” dodává zachmuřeně. V loňské sezóně Šonka v prvních dvou závodech dokonce vůbec nebodoval. Následně se ale rozjel a díky dvěma umístěním na pódiu a dalším dvěma ve finálové čtyřce bral v celkovém hodnocení čtvrté místo.

Tréninky a testy zatím v Abu Dhabi narušuje nezvykle velmi špatné počasí. Ve středu dokonce uzemnila všechna letadla a zavřela hangáry bouře, která se zde objevuje jednou za několik let. Vítr o rychlosti 100 km/h vyvracel v centru města stromy, ulice byly zaplaveny vodou, školy byly dokonce úplně zavřené. Počasí se má ale zlepšovat  a závod by měl bez problemů proběhnout.

Martin Šonka pilot Red Bull Air Race

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.