Pilotinfo

Martin Šonka má z Japonska stříbro !

Přidáno: 05. Červen 2016Autor:

Poté, co první den závodu královské třídy Master Class v japonské Čibě zrušila nepřízeň počasí, zbyla pro závodění jen neděle. S ohledem na časový rozdíl si tak příznivci obou našich závodníků museli přivstat, protože přenos začínal již v sedm hodin ráno. Kdo tak ale učinil, rozhodně nelitoval. Kromě nabitých soubojů byl totiž svědkem i napínavého finále, kdy do poslední chvíle byla naděje na zlato pro Martina Šonku. To si sice nakonec odnesl domácí Yoshihide Muroya, ale když člověk viděl slzy štěstí nejen na jeho tváři, ale i u mnoha jeho fanoušků, musel mu ho přát.

Ale od začátku. Zatímco sobota předvedla hostitelské japonské ostrovy z té nepříjemnější stránky, kdy vítr dosahoval až pětašedesáti kilometrů v hodině a hladinou moře se hnaly až třímetrové vlny, které zmítaly pylony tak, že závod prostě nebylo možné spustit, tak neděle byla pravým opakem. Na plavky to sice na pláži nebylo, ale na sledování leteckých závodů naprosto ideální.

Už první „rozstřel“ naznačil, že tentokrát by české barvy mohly skončit na stupních vítězů. Ve čtvrté dvojici Martin Šonka nejen deklasoval Hannese Archa, ale i zbytek závodního pole. Byl totiž prvním a nakonec i jediným pilotem, který svůj čas „stlačil“ pod jednu minutu a pět vteřin, konkrétně na 1:04,352. O tom, jak byl tento čas skvělý, svědčí to, že poražený Rakušan se kvalifikoval do Round of 8 jako nejrychlejší poražený.

Petr Kopfstein v úvodním Round of 14 nastoupil proti nejtěžšímu soupeři, vedoucímu závodníkovi celého šampionátu Matthiasu Doldererovi. Tomu byl nakonec vyrovnaným soupeřem, v cíli je dělila jen 1,627 vteřina. Petr od začátku sezóny, ve které neriskuje a zatím zejména sbírá zkušenosti, neustále zrychluje a i dnešní výsledek je příslibem do budoucna. Nicméně zde skončil, ale dosažený čas mu zajistil deváté místo v závodě a první dva body v královské disciplíně série Red Bull Air Race. “Jsem šťastný za první body. Na první postup si ještě musíme počkat, ale časy nás utvrzují, že už v Budapešti by to mohlo klapnout. Dnes jsme si vybrali nováčkovskou daň,” komentoval závod Petr.

Petr Kopfstein Chiba Japan Red Bull Air Race 2016

Martinovo tažení za medailí se nezastavilo. Vynikající Španěl Juan Velarde ho v Round of 8 nepřibrzdil a Martin přes něj pokračoval do finálové čtyřky, kde nakonec proti sobě měl dva ostřílené veterány soutěže Nigela Lamba a Kirbyho Chamblisse a také domácího Yoshihide Muroyu, tlačeného ohromnou podporou svých fanoušků.

Výsledek finálového souboje již znáte. Martin, který letěl z této čtyřky jako poslední, jen těsně získal stříbro, zlato zůstalo doma v Japonsku. Martin se po dnešku posouvá na sedmé místo v celkovém pořadí a v dalším závodě, v maďarské Budapešti, to může být právě on a Petr Kopfstein, kdo budou mít na místě největší počet podporovatelů, kteří je „poženou“ k zisku bodů a možná i pódia.

Sám Martin shrnul svoje pocity z Japonska “Bylo to blizoučko, ale rozhodně mi to teď radost nekazí. Jsem strašně šťastný, že jsme tady ukázali, že můžeme porazit kohokoliv a umíme létat rychle. Po nepovedeném začátku sezóny a nenaplněných očekáváních jsme moc chtěli potěšit fanoušky, zatím jsme jim té radosti totiž moc neudělali. Byli jsme sice pod velkým tlakem, ale dokázali jsme se s tím vyrovnat. Moc děkuji týmu, protože jsme se s novým letadlem posunuli o velký kus dál, i když na vylepšení toho ještě hodně čeká. Odvedli jsme tady velký kus práce a teď můžeme chvilku slavit. Yoshihidemu vítězství moc přeji, protože vyhrát před domácími fanoušky je určitě úžasné. Bylo jich tady stejně jako vloni hrozně moc a byli opravdu úžasní. Je to jeden z nejkrásnějších závodu v celé sérii.

Martin Šonka v cíli Red Bull Air Race japonsko 2016

Martin Šonka finále Red Bull Air Race Japonsko 2016

Martin Sonka (CZE)

Martin Šonka silver from Chiba Japan Red Bull Air Race 2016

Yoshihide Muroya (JPN) (C), Martin Sonka (CZE) (R), Kirby Chambliss (USA) (L)

foto Martin Haleš / Red Bull 

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.