Pilotinfo

Martin Šonka má z Mistrovství světa stříbrnou z freestylu

Přidáno: 01. Září 2015Autor:

Český pilot Martin Šonka vybojoval ve Francii na Mistrovství světa v akrobacii stříbrnou medaili ve freestylu. Ve své nejoblíběnější disciplíně už podruhé  v kariéře získal titul vícemistra světa, když nestačil pouze na Američana Hollanda. Šonkova sbírka cenných kovů ze světových šampionátů tak obsahuje dvě stříbra a jeden bronz. V loňském roce navíc přidal ještě zlato ze šampionátu starého kontinentu.

Bylo to velmi náročných čtrnáct dní a celkově jsem spokojený s výkony, které jsem tu předváděl. Ve freestylu se mi podařilo splnit cíl a přívézt znovu medaily. Bylo to pro mě o to těžší, že pro mě má prioritu světová série Red Bull Air Race a akrobacie se tomu musela částečně podřídit. Na trénink jsem měl opravdu minimum času. O to více si téhle stříbrné placky vážím,” uvádí Šonka.

Ve Francii se začínalo závodem v klasické akrobacii, kde měl Šonka cíl skončit v první desítce. Méně času na přípravu se sice ve vzduchu tolik neprojevilo, ale několik vyletění z vymezeného boxu a tím pádem strhnuté body za překročení vymezeného prostoru se na celkovém skóre projevily už výrazněji. “Nebylo to tak, jak bych si ideálně představoval, chybičky tam byly. Navíc foukal docela nepříjemný vítr a kvůli tomu jsem se dostal ven z boxu. Ty body mi pak v celkovém hodnocení chyběly k tomu, abych splnil cíl a dostal se do top 10.” Svůj cíl tedy v klasice úplně nesplnil a nakonec skončil na 16. příčce.

Vše si ale vynahradil v disciplíně freestyle. Tam byla cílem medaile. “Freestyle mám strašně rád. Máte čtyři minuty a během toho musíte ukázat to nejlepší, co ve vás a v letadle je. Narozdíl od klasiky, kde máte sestavu danou, je na vás, co ve vzduchu předvedete. Záleží především na kreativitě a schopnostech pilota. A to mě baví,” uvedl Šonka. Rozhodčí jeho let ohodnotili v součtu druhým nejvyšším skóre a medaile tak byla doma. “Věděl jsem, že sice nemám tolik natrénováno, většinu energie se letos i s týmem snažíme vložit do světové série Red Bull Air Race. Ale ve freestylu jsem si věřil a z druhého místa mám radost. Vždyť celkově tady bylo v kategorii Unlimited 58 závodníků ze 16 zemí, to je obrovská konkurence. Navíc jsme ještě skončili těsně čtvrtí v soutěži týmů, což je taky moc pěkný výsledek. Celkově jsem spokojený” doplnil na závěr ještě Šonka.

Nyní je před Martinem další přesun, tentokrát na šesté pokračování série Red Bull Air Race do Rakouského Spielbergu. Právě na tomto místě v loňském roce získal své první umístění na stupních vítězů a vzhledem k velkému počtu českých fanoušků právě tuto zastávku bere téměř jako domací závod. Teď bude hájit celkové čtvrté místo v hodnocení série.

Mistrovství světa letecká akrobacie 2015

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.