Pilotinfo

Martin Šonka první, Petr Kopfstein pátý, naši v Rakousku bodovali

Přidáno: 16. Září 2018Autor:

Fantastický závěr pro české barvy má poslední evropské zastavení seriálu Red Bull Air Race 2018 v rakouském Wiener Neustadtu. Martin Šonka první v závodě a nyní i první v průběžném pořadí ! Petr Kopfstein prolomil prokletí devátých míst a v závodě skončil pátý ! A to ještě oba ve Final 8 museli svést bratrovražedný boj o postup do Final 4.

Před týdnem slavil Martin Šonka hattrick v akrobacii, když vyhrál Mistrovství Evropy ve freestylu potřetí v řadě. Teď se mu podobný kousek podařil ve Světovém šampionátu Red Bull Air Race, když vyhrál třetí závod v řadě! Ve Wiener Neustadtu dokázal ve finále zaletět svůj nejlepší čas dne a díky těsnému náskoku několika setin porazil Japonce Muroyu a Australana Halla.

Martin Šonka vítěz Red Bull Air Race Vídeň 2018

Před rokem bojoval Martin Šonka o titul až do posledního letu sezóny, ve kterém o něj přišel. Letošní rok pro něj začal dvěma technickými diskvalifikacemi a ztrátou bodů. Teď se ale postaral o velkou věc, když se mu podařilo vyhrát třetí závod série v řadě. “Je to neskutečný výsledek a mám ohromnou radost. Přijelo sem spoustu českých fanoušků, naše vlajky vlály všude, těžko se to teď popisuje, co to pro nás znamená, bylo to skoro jako domácí závod,” líčil dojatě Šonka. ”Po kvalifikaci jsme nebyli úplně spokojení, ač jsme skončili třetí. Týmy vepředu byly o dost rychlejší. Dnes to znovu vše zaklaplo, v každém letu jsme zrychlovali, až se ve finále povedl ten úplně nejlepší. Je to díky práci celého týmu, který tvrdě pracoval, aby se tohle mohlo podařit.

Martin Šonka se sice dostal do čela průběžného pořadí, stále ale zůstává nohama na zemi. “Ve hře je ještě třicet bodů, což je stále hodně. Po loňské sezóně vím, že v air race se může stát cokoliv a nikdy nemáte nic jistého až do posledního letu,” připomíná hořkou pilulku z předchozí sezóny. “Nejdříve nás čeká závod v Indianapolis a následně v Dallasu, budou to náročné závody a musíme se na ně dobře připravit. Všichni dnes viděli, že rozdíly byly minimální, rozhodovali setiny, každý na první pohled nepříliš důležitý detail může být rozhodující. Takže dnes to asi s týmem oslavíme, je to velká věc a až si krátce odpočineme, vrátíme se zase k tvrdé práci.

Martin Šonka je v čele šampionátu o šest bodů před Australanem Hallem, třetí je se ztrátou devíti bodů Američan Goulian. Další závod v Indianapolis se letí 6. a 7. října, finále v Dallasu pak 17. a 18. listopadu.

Martin Šonka RBAR Wiener Red Bull Air Race Vídeň

Tematicky související články

Leave a Reply

CAMO - zajištění kontroly letové způsobilosti pro letadla
Máme oprávnění k řízení zachování letové způsobilosti od ÚCL. Vytvoříme Vám program údržby letadla nebo ho schválíme.